PILNE: To koniec e-TOLL PL! Od 9 grudnia polscy kierowcy muszą pobrać zupełnie nową aplikację rządową

PILNE: To koniec e-TOLL PL! Od 9 grudnia polscy kierowcy muszą pobrać zupełnie nową aplikację rządową

e-TOLL PL Bilet

Podaj dalej

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zakończyła rekomendację używania aplikacji e-TOLL PL! Dotyczy to kierowców samochodów osobowych oraz motocykli, dla których to rozwiązanie było bardzo niepraktyczne. Od 9 grudnia KAS zaleca wspomnianej grupie zmotoryzowanych instalację zupełnie nowej aplikacji.

Dlaczego kierowcy znienawidzili e-TOLL PL?

Z początkiem grudnia przejazd płatnymi odcinkami autostrad A2 i A4 jest możliwe wyłącznie z system e-TOLL. Najwygodniejszą metodą do tego miała być aplikacja e-TOLL PL, ale życie pokazało, że jest to jedna z najgorzej ocenianych apek w Polsce. Zarówno w AppStore, jak i sklepie Google Play przy tym programie widnieje ocena 1,2 – co nie jest przypadkiem.

e-TOLL obowiązuje od 1 października
graf. KAS

Kierowcy skarżyli się na szereg niepotrzebnych przeszkód w użytkowaniu aplikacji. Przede wszystkim trzeba było ręcznie włączać lub wyłączać naliczanie opłaty. Dodatkowo konieczne było wcześniejsze zapewnienie środków na koncie w systemie apki oraz znajomość nazw węzłów wjazdowych i zjazdowych. Użytkowania nie ułatwiała skomplikowana rejestracja i ciągłe śledzenie trasy przez GPS.

Jaką aplikację trzeba zainstalować?

Wsłuchując się w głosy krytyki, od 9 grudnia KAS zaleca kierowcom aut osobowych i motocykli instalację zupełnie nowej aplikacji. Nazywa się e-TOLL PL Bilet, z którą w teorii ma być prościej. Umożliwia ona bowiem zakup biletu autostradowego bez konieczności przelewania wcześniej pieniędzy do systemu. Mimo uproszczonej rejestracji wciąż e-TOLL PL Bilet nie jest najwygodniejszym rozwiązaniem dla kierowców.

Widać to zresztą po ocenie 1,8 (Google Play) – 2,0 (AppStore). W nowej aplikacji problemem wciąż jest konieczność wcześniejszego podania szczegółów trasy. Dużo prościej wygląda to, np. w przypadku aplikacji Autopay, która samodzielnie pobiera nam opłatę za odcinek, którym naprawdę przejdziemy. Możemy zatem dowolnie zmienić plan podróży. W e-TOLL PL Bilet można otrzymać zwrot środków tylko, gdy nie wjedziemy w ogóle na autostradę.

Czy to cokolwiek zmienia?

To wszystko sprawia, że e-TOLL PL Bilet raczej nie będzie ulubionym rozwiązaniem do szybkich przejazdów po płatnych odcinkach autostrad A2 lub A4. Tym z czasem zapewne stanie się Autopay, które jest niemal bezobsługowe, co czyni ją najbezpieczniejszą aplikacją. Alternatywą dla e-TOLL PL Bilet jest też m.in. apka mPay. Istnieje również opcja zakupu biletu na MOP-ach lub stacjach paliw, ale to zmusza kierowców do przerywania podróży. „Masochiści” w osobówkach nadal mogą oczywiście używać e-TOLL PL, które jest rekomendowane dla kierowców zawodowych.

Jak działa Autopay?
graf. Autopay

Należy pamiętać, że wjazd na płatne odcinki autostrad A2 (99 km Konin – Stryków) lub A4 (162 km Sośnica – Wrocław) bez wykupienia biletu grozi karą finansową 500 złotych. Na zapłatę jest 14 dni, ale płacąc w ciągu 7 dni uzyskuje się rabat 100 złotych. Na wspomnianych trasach KAS ma do dyspozycji aż 102 samochody patrolowe (32 Fordy Focusy i 70 Fordów Transit Custom). Zainstalowane na nich LIDAR-y (laserowe czujniki) weryfikują czy widoczne w zasięgu auta mają opłacony przejazd (detekcja po tablicach rejestracyjnych).

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News