PILNE: To koniec aut na olej napędowy w Europie! Po raz pierwszy w historii Diesel sprzedaje się gorzej niż elektryki

PILNE: To koniec aut na olej napędowy w Europie! Po raz pierwszy w historii Diesel sprzedaje się gorzej niż elektryki

Diesel sprzedaje się gorzej niż elektryki

Podaj dalej

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Europie po raz pierwszy w historii była lepsza niż modeli z silnikami Diesla. Przejście na pojazdy zasilane bateriami cieszy się rekordowym wzrostem. To zasługa m.in. rządowych dotacji i przepisom piętnujących wysoką emisję spalin.

Diesel chyli się ku upadkowi

Jak ujawnił Financial Times, wstępne dane za grudzień od niezależnego analityka motoryzacyjnego Matthiasa Schmidta, pokazują historyczny przełom. Ponad jedna piąta (21 proc.) nowych samochodów sprzedawanych na 18 rynkach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii, była zasilana wyłącznie prądem. Diesel łącznie z wysokoprężnymi hybrydami stanowił tylko 19 procent sprzedaży. To okazało się zbyt mało na elektryki z baterią i to bez wliczania aut zelektryfikowanych (np. hybryd plug-in).

Tesla rządzi w Norwegii

Trend znacząco przyspieszył w ostatnim kwartale 2021 r. za sprawą Tesli. Elon Musk przechytrzył konkurentów, lepiej przystosowując się do kryzysu z dostawami półprzewodników. Tesla dostarczyła rekordowe 309 000 aut elektrycznych! Europejscy producenci samochodów również zwiększyli sprzedaż pojazdów elektrycznych w grudniu, aby uniknąć unijnych kar za emisję CO2 w całej sprzedanej flocie. W wielu przypadkach nie było to łatwe. W obliczu zakłócenia łańcucha dostaw, priorytetowo traktowano SUV-y, które mają największą emisję.

Rekord wszech czasów

Koniec końców w tym miesiącu w Europie Zachodniej sprzedano 176 000 pojazdów elektrycznych z baterią (BEV). To rekord wszech czasów i o ponad 6 proc. więcej niż w grudniu 2020 r. Dla porównania, w ostatnim miesiącu sprzedano prawie 160 tys. diesli. Jednak ich sprzedaż stale spada, odkąd wyszedł na jaw skandal Volkswagen z oszukiwaniem testów emisji spalin. Do tamtego momentu jednostki wysokoprężne stanowiły ponad połowę sprzedaży na 18 głównych rynkach Europy, w tym Polski.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News