PILNE: Subaru STI wraca do Europy! W Polsce znów będzie można przegonić nowego, sportowego subaraka [ZDJĘCIE]

PILNE: Subaru STI wraca do Europy! W Polsce znów będzie można przegonić nowego, sportowego subaraka [ZDJĘCIE]

Subaru STI wraca do Europy

Podaj dalej

Na styczniowym Tokyo Auto Salon Subaru pokaże koncepcyjny model samochodu sportowego sygnowany oznaczeniem STI. Ku uciesze europejskich fanów marki spod znaku plejad, jest niemal przesądzone, że produkcyjna wersja trafi też do Europy. Pokazano pierwszy teaser konceptu.

Od czasu wycofania Subaru WRX z Europy, Polacy, nie mają dostępu do sportowych modeli japońskiej marki. W tej kwestii nadchodzi pewien przełom, bowiem w przyszłym miesiącu w Tokio zobaczymy kilka sportowych konceptów Subaru. Choć nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia, to jeden z nich na pewno trafi do Europy.

Oto Subaru STI dla Europy

Skąd ta pewność? Ponieważ będzie elektryczny. Subaru STI E-RA Electric Concept ma być odpowiedzią na presję ze strony rynków, które radykalnie ograniczą emisję CO2 w transporcie. Do nich należy m.in. Unia Europejska, w której od 2035 r. ma nie być możliwa sprzedaż nowych aut spalinowych.

Subaru STI E-RA Concept
fot. Subaru

Jednak do 2030 r. normy emisji zostaną tak wyśrubowane, że producentom nie będzie opłacało się oferować sportowych spalinówek. Z tego względu jedynie Subaru STI E-RA Electric Concept ma szansę zawojować na Starym Kontynencie. Szybko to nie nastąpi, bowiem to dopiero początek projektowania elektrycznego samochodu sportowego o wysokiej wydajności. Subaru ma już jednak jakąś wizję.

Na razie udostępniono fragment konceptu, a odsłonięcie nastąpi do 14 stycznia, gdy wystartuje Tokyo Auto Salon. Teaser ujawnia zamgloną stylistykę przodu w czerwonych barwach. Już po tym widać, że będzie to dosyć radykalne odejście od obecnego designu Subaru, ale to normalne w autach koncepcyjnych. Wersja produkcyjna zapewne przejdzie wiele modyfikacji, ale już teraz wzbudza niemałe zainteresowanie.

Co ze spalinowymi STI?

Subaru BRZ STI
graf. Subaru

Oprócz sportowego elektryka, Subaru pokaże koncept najbardziej ekstremalnej wersji Subaru WRX STI. Ten model nadal ma się świetnie m.in. w USA i Japonii. W centrum kongresowym Makuhari Messe w Chiba światło dzienne ujrzy także koncepcyjne Subaru Levorg STI. Podrasowane kombi jest wyczekiwane m.in. w Australii, gdzie japońska marka także ma liczne grono klientów wyczekujących na takie auta. Uzupełnieniem wystawy w Tokio będzie też Subaru BRZ STI oraz wyczynowa odmiana do wyścigów – Subaru BRZ GT300.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News