PILNE: Stacje paliw przestaną pokazywać cenę za litr! Dwucyfrowych kwot za Diesel i benzynę... nie da się wyświetlić

PILNE: Stacje paliw przestaną pokazywać cenę za litr! Dwucyfrowych kwot za Diesel i benzynę... nie da się wyświetlić

Stacje paliw nie pokażą ceny za litr

Podaj dalej

Galopujące ceny paliw generują więcej problemów niż mogłoby się wydawać. Już wkrótce stacje benzynowe nie będą w stanie pokazywać ceny za litr. Wszystko przez to, że zbliżają się do pułapu dwucyfrowego, a pokazanie takiej kwoty na wyświetlaczu bywa niemożliwe.

Widmo takiego paraliżu stacji paliw nadciąga do Turcji, gdzie inflacja jest dużo wyższa niż w Polsce (19,58 proc.). Benzyna kosztuje tam już 7,90 lirów za litr (wzrost o 10 proc. od początku roku), a Diesel aż 8,20 lirów za litr (24 proc. do góry). Perspektywa dalszego wzrostu do pułapu 10 lirów jest bardzo realna ze względu na politykę prezydenta Recepa Erdogana.

@hamurcu12♬ orijinal ses – MEHMET Hamurcu

Prezydent wie lepiej

Gdy ekonomiści apelują do Centralnego Banku Republiki Turcji (TCMB) o podwyżkę stóp procentowych, aby powstrzymać gigantyczną inflację, prezydent domaga się działań odwrotnych. W Turcji przeciwstawianie się Erdoganowi oznacza koniec kariery, o czym przekonali się trzej członkowie kierownictwa TCMB. Ekonomiści zostali wywaleni z pracy, a stopy procentowe obniżone aż o 2 punkty procentowe.

Efekt? Kolejne osłabienie tureckiej waluty, która od stycznia jest słabsza o 23 proc. W piątek kurs liry do dolara osiągnął rekordowy poziom 9,6625. Oprócz rosnących cen energii, na cenę paliw w Turcji mocno wpływa wygaśnięcie ulg podatkowych, które pomagały utrzymać ceny paliw na niższym poziomie. Prognozy są fatalne i oczekuje się, że niedługo Diesel może kosztować ponad 10 lirów za litr.

Dwucyfrowe ceny paliw
fot. stock.adobe.com – Irina Schmidt

Te ceny się nie zmieszczą?

Dwucyfrowa kwota to zaskakujący problem dla stacji paliw. Elektronika dystrybutorów oraz pylonów z cenami jest tak skonfigurowana, aby pokazywać kwoty z jedną cyfrą przed przecinkiem. Co będzie, gdy za olej napędowy lub benzynę trzeba będzie zapłacić co najmniej 10 lirów za litr? Ceny po prostu się nie wyświetlą!

Dlatego też sprawę poważnie traktują już wielkie międzynarodowe koncerny. BP w ciągu dwóch tygodni ma zaktualizować (stacjonarnie) 750 stacji paliw. Z kolei Shell analizuje, który ze 1100 punktów wymaga takiej operacji najpilniej. W sieci już zaczynają krążyć memy sugerujące, że stacje paliw zaczną wyświetlać ceny za pół litra lub 100 mililitrów.

Źródło: Bloomberg

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News