PILNE: Skoda wreszcie pokazała nowego, taniego SUV-a! "Porsche Cayenne dla biednych" w pełnej krasie [ZDJĘCIA]

PILNE: Skoda wreszcie pokazała nowego, taniego SUV-a! "Porsche Cayenne dla biednych" w pełnej krasie [ZDJĘCIA]

Skoda Enyaq Coupe szkic

Podaj dalej

Świat motoryzacji nie może się doczekać już 31 stycznia 2022 r., gdy światło dzienne ujrzy zupełnie nowy SUV Skody. Projekt określany potocznie „Porsche Cayenne dla biednych” można już podziwiać na właśnie opublikowanym szkicu. Skoda Enyaq Coupe iV prezentuje się na nim oszałamiająco!

Nie pierwszy SUV coupe

Po raz pierwszy w historii Skoda wejdzie na rynek europejski z SUV-em w nadwoziu coupe. Na taką ekstrawagancję czeska marka pozwoliła sobie do tej pory tylko w Chinach za sprawą modeli Kodiaq GT i Kamiq GT. Na Starym Kontynencie ta stylistyka zadebiutuje dopiero poprzez Enyaqa Coupe iV, który jest w pełni elektryczny.

Skoda Kodiaq GT
Skoda Kodiaq GT dla Chin – fot. Skoda

To kolejny krok marki z Mladej Boleslavi odcinający się od łatki budżetowej. W ostatnim czasie Skoda coraz bardziej zyskuje na prestiżu poprzez nowe technologie i bogate wyposażenie. Wewnętrzne badania w koncernie Volkswagena wykazały najwyraźniej, że europejska klientela, zwłaszcza w Europie Zachodniej, może być gotowa na sportowego SUV-a coupe od Skody.

Nie będzie to do końca praktyczne rozwiązanie, bo spadzisty dach zabiera z pewnością przestrzeń nad głową. Mniejsza będzie też pojemność bagażnika, bo względem standardowego Enyaqa zapakujemy o 15 litrów mniej. Nie można jednak uznać, że teraz bagażnik będzie mały, ponieważ w objętość 570 litrów naprawdę da się wiele „upchnąć”.

Ależ ta Skoda się prezentuje!

Szkic Skoda Enyaq Coupe i Skoda Monte Carlo
Skoda Enyaq Coupe i Skoda Monte Carlo – szkic Skoda

Nadchodzący hit Skody możemy wreszcie zobaczyć na oficjalnym szkicu, który praktycznie ujawnia design nowego modelu. Rzekomą inspiracją była Skoda Monte Carlo z lat 30′ XX wieku, choć chyba to trochę zbyt romantycznie naciągane. SUV-y coupe mają coraz większą klientelę, a dodatkowo świetnie sprawdzają się w przypadku elektryków. Dzięki mniejszemu oporowi powietrza (cd 0,234) jazda jest mniej energochłonna.

Co ciekawe, Skoda Enyaq Coupe w rzeczywistości będzie o milimetr wyższa od zwykłego modelu. Będzie również dłuższa o 4 mm. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, elektryk będzie oferowany w wersji o mocy 177 KM, 201 KM i 261 KM. Do tego będą dwa różne pakiety baterii o pojemności 62 lub 82 kWh. Oczekuje się, że pojawi się też najbardziej sportowy wariant RS jako „skrzydłowy” dla 300-konnego Volkswagena ID.5 GTX.

Skoda Enyaq Coupe iV - szkic oficjalny
Skoda Enyaq Coupe iV – szkic oficjalny

„Porsche Cayenne dla biednych” ma być dostępne w budżetowym rozwiązaniu z napędem na tylne koła i jednym silnikiem elektrycznym. Bogatsze wersje będą miały drugi silnik z przodu, zapewniając napęd na wszystkie koła. Premiera Skody Enyaq Coupe iV zaplanowana jest na 31 stycznia 2022 r. i będzie transmitowana na żywo w Internecie. Do europejskich salonów, w tym w Polsce trafi jeszcze w tym roku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News