PILNE: Skoda ujawniła nowy model dla biednych! Wygląda jak milion dolarów i kosztuje śmieszne pieniądze. Kiedy w Polsce?

PILNE: Skoda ujawniła nowy model dla biednych! Wygląda jak milion dolarów i kosztuje śmieszne pieniądze. Kiedy w Polsce?

Skoda Slavia szkic

Podaj dalej

Już w listopadzie Skoda dokona premiery zupełnie nowego modelu. Będzie to tani i mały sedan, który do tej pory był widziany jedynie w kamuflażu. Czeski producent ujawnił w końcu oficjalne szkice, prezentujące wygląd swojego najnowszego tworu nazwanego Skoda Slavia.

Jak zwykle projektanci mają tendencję do używania w swoich szkicach zbyt dużych felg i rozciągania proporcji samochodów. W ten sposób Slavia wygląda agresywnie, bo jest na dłuższa, niższa i szersza niż w rzeczywistości. Jednak po obejrzeniu zdjęć zakamuflowanych prototypów wiemy, że ten model będzie mniejszy niż Octavia czy Superb. Długość wyniesie 4541 mm, szerokość 1752 mm, wysokość 1487 mm, a rozstaw osi 2651 mm.

Skoda Slavia 2021 szkic

Skąd ta niska cena?

Pojazd wykorzysta nową platformę MQB-A0-IN opracowaną przez Skodę wyłącznie na rynek indyjski. Tak, mimo że nazwa kojarzy się swojsko, słowiańsko, to próżno będzie Slavii szukać w naszej szerokości geograficznej. Wszystko jest w niej bowiem uszyte pod sukces cenowy w Indiach, skąd pochodzić będzie 95 proc. komponentów. Oczekuje się, że dzięki temu zgrabny sedan będzie kosztował tam zaledwie milion rupii indyjskich (ok. 53 tys. zł).

Skoda Slavia w kamuflażu
Skoda Slavia w kamuflażu

Gama silników obejmuje trzycylindrowy silnik benzynowy 1,0 TSI o mocy 115 KM, współpracujący z sześciobiegową manualną skrzynią biegów. W ofercie znajdzie się też mocniejszy czterocylindrowy motor 1,5 TSI o mocy 150 KM. Opcjonalnie będzie można zamówić Slavię z siedmiobiegową skrzynią automatyczną DSG. Z racji oszczędności nie ma tu mowy o napędzie na cztery koła (tylko na przód) czy elektryfikacji. Braki najdroższej elektroniki ma nadrobić efektowny design z wykorzystaniem oświetlenia LED.

Skoda Slavia 2021 szkic

Czy trafi do Polski?

Skoda potwierdziła, że ​​oficjalny debiut Slavii odbędzie się przed końcem listopada. Będzie to drugi model z projektu India 2.0 po Skodzie Kushaq, czyli małym crossoverze coraz popularniejszego segmentu B-SUV. Dla obu modeli przeznaczono taśmę montażową w fabryce zlokalizowanej w Pune w Indiach. Zarówno SUV jak i sedan będą plasować się w podobnej półce cenowej. Niestety na razie Skoda nie planuje oferowanie „słowiańskiego” modelu w Polsce ani gdziekolwiek w Europie. W tym rejonie Czesi oddalają się od łatki taniego producenta.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News