PILNE: Silniki Diesla i benzynowe w Unii Europejskiej można jednak uratować! Ta nowa technologia jest ostatnią deską ratunku

PILNE: Silniki Diesla i benzynowe w Unii Europejskiej można jednak uratować! Ta nowa technologia jest ostatnią deską ratunku

Lamborghini Urus

Podaj dalej

Unia Europejska poważnie rozważa zakaz sprzedaży aut z silnikami Diesla i benzynowymi do 2035 r. W praktyce to mogłoby oznaczać uśmiercenie tych jednostek do końca dekady. Nieoczekiwany, ale zrozumiały głos w tej sprawie zabrał prezes jednej z marek koncernu Volkswagena.

O ratunku dla silników Diesla myśli się w Volkswagenie!

Należące do VW Group, Lamborghini chce utrzymać przy życiu pojazdy z silnikami spalinowymi do końca dekady. Takie plany ujawnił prezes brandu Stephan Winkelmann w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Welt am Sonntag”. Trzeba pamiętać, że deadline na 2035 r. to wciąż tylko propozycja, która wymaga jednomyślności krajów wspólnoty. Z tego względu żadne radykalne kroki nie mają teraz sensu.

Lamborghini Urus
fot. Lamborghini

W celu obniżenia emisji CO2 na papierze, od 2023 r. wszystkie Lamborghini będą hybrydami. Jest jednak zbyt wcześnie, aby myśleć o definitywnym osamotnieniu silników elektrycznych w układach napędowych. „Po hybrydyzacji poczekamy, aby zobaczyć, czy możliwe będzie oferowanie pojazdów z silnikiem spalinowym po 2030 r.” – powiedział Winkelmann.

Ta nowa technologia może odmienić losy motoryzacji

Teraz wiele zależy tak naprawdę od postępu różnych technologii. Samochody elektryczne z baterią (BEV) nie są jedyną opcją na zeroemisyjną przyszłość. „Jedną z możliwości na utrzymywanie pojazdów z silnikami spalinowymi przy życiu byłyby paliwa syntetyczne” – wskazał prezes Lamborghini.

To ostatni rok spalinowych Lamborghini
fot. Lamborghini

W ten obszar mocno zaangażowana jest już inna marka koncernu VW, Porsche. Brand ze Stuttgartu dołączył do innych firm w badaniach nad produkcją na skalę przemysłową neutralnego dla klimatu paliwa syntetycznego. Nadzieję na uchronienie się przed elektryczną rewolucją mają też włodarze wielu czołowych serii sportów motorowych.

Nadjeżdża elektryczne Lambo

Nie zmienia to faktu, że Lamborghini opracowuje supersamochód na prąd z baterią. Niedawno Stephan Winkelmann powiedział, że Lamborghini planuje wprowadzić swój pierwszy w pełni elektryczny model. Podkreślił przy tym ostrożnie, że premiera planowana jest na drugą połowę dekady. Eksperci domyślają się, że chodzi bardziej o jej końcówkę.

PILNE: To ostatni rok spalinowych Lamborghini! Od 2023 r. supersamochody będą elektryfikowane

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News