PILNE: Sejm zdecydował ws. zniesienia kolejnego podatku na paliwo w Polsce! To przez tę opłatę diesel, benzyna i LPG kosztują więcej

PILNE: Sejm zdecydował ws. zniesienia kolejnego podatku na paliwo w Polsce! To przez tę opłatę diesel, benzyna i LPG kosztują więcej

Kolejny podatek na paliwo w Polsce będzie zniesiony?

Podaj dalej

W Sejmie od kilku miesięcy znajduje się projekt ustawy, znoszącej kolejny podatek nakładany na paliwo w Polsce. Posłowie w końcu głosowali w sprawie zawieszenia jednej z opłat, przez którą za diesel, benzynę i LPG płacimy więcej. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Co zawiera projekt ustawy?

Losy tej ustawy nie mają łatwej drogi, zwłaszcza że projekt nie jest rządowy. Złożyła go grupa posłów z kół Polska 2050, Koalicja Polska, Polskie Sprawy i Porozumienie. Zgodnie z jej założeniami, na paliwo w Polsce nie nakładano by opłaty emisyjnej. W teorii ta danina podwyższa ceny za diesel, benzynę i LPG na stacjach o 8 gr na litrze.

Bezpłatne paliwo dla uchodźców
fot. freepik.com – plusonevector

Projekt przewiduje, że powrót do opłaty emisyjnej byłby możliwy, gdy ogłaszany przez GUS wskaźnik inflacji przez kolejne 12 miesięcy będzie nie wyższy niż 2,5 proc. Możliwe odchylenie byłoby możliwe o 1 pkt proc. w górę lub w dół. Dodatkowo ustawa regulowałaby pokrycie z akcyzy przychodów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz funduszu przewozów autobusowych.

Jaki był wynik głosowania?

O tym, że przepchnięcie ustawy będzie trudne przekonaliśmy się już w grudniu 2021 r. podczas pierwszego czytania. Wówczas sejmowa komisja ochrony środowiska zarekomendowała całkowite odrzucenie projektu. W miniony czwartek posłowie zadecydowali, czy włączyć do porządku posiedzenia drugie czytanie projektu ustawy. Za głosowało 225 posłów, 229 było przeciwnych i nikt też nie wstrzymał się od głosu. Prace nad tym projektem muszą zatem jeszcze zaczekać. Nie mniej szansę na poparcie sejmowej większości wydają się mało realne.

Źródło: e-petrol.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News