PILNE: Sejm przegłosował potężną obniżkę cen paliw na wakacje! Diesel, benzyna i LPG będą sprzedawane w Polsce dużo taniej

PILNE: Sejm przegłosował potężną obniżkę cen paliw na wakacje! Diesel, benzyna i LPG będą sprzedawane w Polsce dużo taniej

Sejm przyjął obniżkę cen paliw na wakacje

Podaj dalej

Kierowcy w Polsce mogą odetchnąć z ulgą. Wczoraj wieczorem Sejm przegłosował ustawę, której przepisy obniżą ceny paliw. Rozwiązanie rządu pozwoli na naprawdę dużą redukcję stawek za diesel, benzynę i LPG jeszcze w wakacje. Dokument trafi teraz do podpisu prezydenta.

Co zapisano w ustawie?

Nowe przepisy wpisano do zapisów ustawy, która przede wszystkim reguluje zasady wakacji kredytowych w obliczu wysokiego poziomu stóp procentowych. W tym miejscu warto zaznaczyć, że ulgi nie odczują osoby spłacające, np. kredyt samochodowy. Przyjęta ustawa dotyczy, bowiem kredytów hipotecznych zaciągniętych w polskiej walucie. W latach 2022-2023 będzie można zawiesić spłatę aż ośmiu rat. W tym roku 2 razy na kwartał, w przyszłym raz na kwartał.

Sejm przedłużył działanie tarcz antyinflacyjnych
fot. stock.adobe.com – Art Media Factory

Kierowcy mogą być jednak bardzo zadowoleni z tej ustawy, bowiem jej zapisy pozwalają na przedłużenie działania dwóch tarcz antyinflacyjnych do 31 października 2022 r. Gdyby tak się nie stało, to od 1 sierpnia paliwo na stacjach byłoby dużo droższe. Zamiast tego diesel, benzyna i LPG będą tańsze, ponieważ tarcze antyinflacyjne zawierają szereg ulg podatkowych, m.in. na paliwa silnikowe.

Dlaczego ceny paliw będą niższe?

Najważniejszym czynnikiem obniżającym ceny paliw jest zmniejszenie na nie podatku VAT z 23 do 8 proc. Poza tym tarcze zapewniają obniżki stawek akcyzy m.in. na diesel, benzynę czy LPG. Swoją cegiełkę dorzuca też czasowe wyłącznie paliw od opodatkowania podatkiem handlowym. W sumie ten pakiet umożliwia obniżkę stawek na pylonach stacji o kilkadziesiąt groszy na litrze. Dzięki kontynuacji przepisów, na przełomie lipca i sierpnia nie powinno dojść do skokowych zmian cen. Przynajmniej nie z powodu opodatkowania.

Źródło: Business Insider Polska / PAP / oprac. własne

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News