PILNE: Rząd szykuje Polakom rewolucję w egzaminie na prawo jazdy! Będzie można korzystać ze smartfona

PILNE: Rząd szykuje Polakom rewolucję w egzaminie na prawo jazdy! Będzie można korzystać ze smartfona

Egzamin na prawo jazdy będzie można używać smartfona

Podaj dalej

Polski rząd wkrótce może uchwalić ustawę, która dokona niemałej rewolucji w egzaminach na prawo jazdy. Kandydaci na kierowców zyskają przydatne ułatwienie, ponieważ będą mogli korzystać ze smartfona. Szykowane rozwiązanie z pewnością pozwoli im zredukować stres i lepiej skupić się na egzaminie.

Mniej stresujący egzamin ze smartfonem

Nerwy i stres mogą sparaliżować nawet najlepiej przygotowanych do egzaminu na prawo jazdy. Można świetnie wykuć przepisy oraz precyzyjnie operować pojazdem, ale czasem jedna rzecz potrafi wytrącić człowieka z równowagi. Przykładem tego może być paniczne szukanie dowodu osobistego, którego czasem nie można znaleźć lub się go zapomniało. Wygląda na to, że wkrótce nie będzie trzeba się tym w ogóle przejmować. W takiej sytuacji będzie można skorzystać ze smartfona.

Jak donosi PAP, rząd niebawem może zająć się projektem ustawy, który pozwoli zrównać aplikację mObywatel i jej cyfrowe dokumenty z tymi tradycyjnymi. Konieczność takich zmian sygnalizowali nie tylko obywatele, ale też przedsiębiorcy czy administracja publiczna. Wszystkim może być łatwiej, bowiem telefon niemal zawsze ma się przy sobie. Obecnie niektórych spraw nie da się załatwić mając tylko mObywatela, bowiem urzędnicy proszą o okazanie plastikowego dokumentu.

mPrawo Jazdy
fot. Ministerstwo Cyfryzacji

WORD-y nie odeślą do domu za brak plastiku

Jeśli przepisy wejdą w życie, to WORD-y nie będą mogły odmówić już przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy, gdy nie możemy okazać tradycyjnego dokumentu tożsamości. Ośrodki egzaminacyjne powołują się przy tym na Ministerstwo Cyfryzacji. Resort podkreśla, że ta elektroniczna usługa służy do potwierdzenia tożsamości, gdzie trzeba okazać dokument ze zdjęciem. „Jednak ta usługa nie zastępuje dowodu osobistego” – czytamy na obywatel.gov.pl/.

W efekcie WORD-y wymagają tradycyjnych dowodów osobistych, choć możliwe są też inne dokumenty. Można okazać paszport, kartę pobytu, tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca, polski dokument tożsamości cudzoziemca lub zgodę na pobyt tolerowany. Istnieją jednak duże szanse na to, że dowód osobisty z aplikacji mObywatel także będzie honorowany i to jeszcze w tym roku. Projekt ustawy pojawił się wczoraj w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Rząd może zająć się nim jeszcze przed wakacjami.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News