PILNE: Rząd szykuje nową ulgę na paliwo! Polacy zapłacą poniżej 5,20 zł za litr benzyny lub diesla? To możliwe!

PILNE: Rząd szykuje nową ulgę na paliwo! Polacy zapłacą poniżej 5,20 zł za litr benzyny lub diesla? To możliwe!

Nowa ulga na paliwo

Podaj dalej

Kierowcy z utęsknieniem patrzą na to, jakie były ceny paliw przed inwazją Rosji na Ukrainę. Obecna sytuacja sprawia, że zmotoryzowani wywierają sporą presję na rządzących, aby zmniejszali ceny za diesel i benzynę redukując podatki. Z racji tego, że do wyborów nie jest daleka droga, o nowe ulgi jest teraz dużo łatwiej.

Nacisk na wprowadzenie nowej ulgi na paliwo jest teraz szczególnie duży w amerykańskim Chicago, w który mieszka także bardzo dużo Polaków. Oni tak jak inni mieszkańcy miasta płacą za paliwo najwięcej w całym stanie Illinois, bo aż 4,99 dolarów za galon. To mniej więcej 5,62 zł za litr i choć może wydawać się to niewiele, to pamiętajmy, że w USA kierowcy przyzwyczajeni są do dużo niższych stawek.

Nowa ulga na paliwo jest w toku

Nastroje wśród Polaków i Amerykanów mieszkających w Chicago są fatalne. Tylko podatki stanowe oraz miejskie stanowią ok. 33 proc. ceny benzyny i diesla. Kierowcy z Chicago płacą stanowy podatek w wysokości 39,2 centa za galon paliwa i dodatkowe 8 centów za miejski podatek od benzyny. W każdym galonie płaci się również 1,1 centa opłaty środowiskowej, za składowanie pod ziemią. Ponadto Illinois jest jednym z zaledwie siedmiu stanów, które nakładają podatek od sprzedaży oprócz podatku od paliw silnikowych.

paliwo ropa ceny
fot. pixabay

Z tego względu kierowcy domagają się przerwy w poborze podatków. Gdyby zlikwidować sam stanowy podatek paliwowy, średnia cena benzyny wyniosłaby ok. 4,60 USD/galon. To mniej więcej 5,18 zł/litr. Zmotoryzowana część Chicago bardzo na to liczy, bo burmistrz miasta Lori Lightfoot ma świadomość problemu. „Ludzie muszą jeździć samochodem, aby dostać się do pracy, do szkoły, do kościoła, na zakupy. My (władze) musimy znaleźć sposób, w jaki możemy zrobić naszą część, aby zapewnić pewną ulgę” – powiedziała burmistrz Chicago.

Benzynę i diesla oferowano już za darmo

Walka z drożyzną na stacjach w największym amerykańskim skupisku Polaków jest też realizowana oddolnie. Ostatnio głośno było o akcjach 73-letniego biznesmena, Willie Wilsona. Mężczyzna przekazał milion dolarów budżetu dla wybranych stacji w Chicago i pozwolił na darmowe tankowanie do kwoty 50 dolarów. Dotychczas dwie takie akcje cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Kierowcy stali w ogromnych kolejkach, co zwłaszcza podczas pierwszej akcji nieco sparaliżowało miasto.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News