PILNE: Rząd podjął decyzję o przekazaniu bezpłatnego paliwa dla uchodźców! Diesel i benzyna za darmo na potrzeby Ukraińców

PILNE: Rząd podjął decyzję o przekazaniu bezpłatnego paliwa dla uchodźców! Diesel i benzyna za darmo na potrzeby Ukraińców

Bezpłatne paliwo dla uchodźców

Podaj dalej

W związku z dużym napływem uchodźców z Ukrainy, drastycznie rośnie zapotrzebowanie na paliwo. Teraz okazuje się, że diesel i benzyna na potrzeby obywateli napadniętego kraju będą przekazane za darmo, dzięki międzyrządowemu porozumieniu.

Ile darmowego diesla i benzyny?

Dziś rząd Mołdawii ogłosił, że Rumunia zgodziła się nieodpłatnie przekazać paliwo do tego kraju. Władze w Kiszyniowie podają, że do ich państwa dotarło ponad 400 tys. uchodźców z Ukrainy. Jednak uciekinierzy z terenów wojennych opróżniają tamtejsze stacje paliw, ponieważ uciekają dalej w głąb Europy. 163 tys. Ukraińców już opuściło Mołdawię w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca do życia.

Ogromna podwyżka cen paliw
fot. stock.adobe.com – Roman Babakin

Z tego względu Rumunia zgodziła się, bo taką prośbę wyraziła Mołdawia, na przekazanie do Kiszyniowa ogromnej ilości paliwa za darmo. Jak przytacza Polska Agencja Prasowa, chodzi konkretnie o ponad 155 tys. litrów diesla oraz ponad 150 tys. litrów benzyny. Dorzucono do tego jeszcze 5 tys. ton oleju opałowego. Jak podają władze Mołdawii, pomoże to „ograniczyć skutki kryzysu energetycznego w kraju”.

Wschód ucieka do wspólnoty

Mołdawia jest obecnie jednym z państw, które obawiają się napaści ze strony Rosji. Kiszyniów w pośpiechu stara się o przyłączenie kraju do Unii Europejskiej. Na podobny ruch zdecydowała się Gruzja, choć jeszcze w ubiegłym roku nie planowała ubiegać się o to przed 2024 r. Inwazja Rosji na Ukrainę przyspieszyła ten proces, także u naszego wschodniego sąsiada. Wniosek o członkostwo w UE już w poniedziałek złożył prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Źródło: PAP / oprac. własne

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News