PILNE: Rewelacyjna informacja dla tankujących diesel i benzynę w Polsce! Paliwo można będzie zatankować o wiele taniej

PILNE: Rewelacyjna informacja dla tankujących diesel i benzynę w Polsce! Paliwo można będzie zatankować o wiele taniej

diesel benzyna paliwo cena paliw paliwa

Podaj dalej

Przed weekendem analitycy rynku paliw zapowiadali podwyżki na polskich stacjach. Okazuje się, że ten trend może jednak zostać odwrócony! Diesel i benzynę kierowcy w Polsce będą mogli zatankować taniej, jeśli zdobędą się na chwilę cierpliwości.

Co wpłynie na obniżki cen za diesel i benzynę?

To wszystko za sprawą wczorajszych wydarzeń na giełdach. Ropa naftowa zaczęła mocno tanieć o około 4 proc. do najniższego poziomu od dwóch tygodni. Stało się tak m.in. z powodu rosnących obaw o perspektywy globalnego popytu na energię. Eksperci już dokonują korekty w dół w prognozach zapotrzebowania na ropę z powodu sytuacji w Chinach.

Tam nie tylko przedłuża się lockdown w Szanghaju (26 mln mieszkańców), który trwa już czwarty tydzień. Surowe restrykcje są możliwe także w Pekinie (21,5 mln ludzi). Do największej dzielnicy stolicy państwa zamówiono zaplecze do masowego testowania przeciw COVID-19. Załamanie popytu tam ma kolosalne znaczenie dla nas, bowiem Chiny są największym na świecie importerem ropy.

Ceny ropy w dół
fot. stock.adobe.com – qiujusong

Ile potaniała ropa?

Kontrakty terminowe Brent spadły w poniedziałek o 4,33 USD (-4,1 proc.), osiągając 102,32 USD za baryłkę. W ciągu dnia cena niejednokrotnie spadała poniżej 3-cyfrowego progu. Jednocześnie spadki widziano na amerykańskiej ropie West Texas Intermediate (WTI). Ta potaniała o 3,53 USD (-3,5 proc.), osiągając poziom 98,54 USD.

Obie odmiany surowca na zamknięciu siesji kosztowały najtaniej od 11 kwietnia. Od czasu, gdy na początku marca osiągnęły najwyższy poziom od 2008 r., ceny spadły o około 25 proc. Teraz kwestią czasu jest obniżka cen paliw w hurcie, zwłaszcza że popytu na ropę prawdopodobnie nie uda się szybko odbudować.

Źródło: Reuters / oprac. własne

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News