PILNE: Produkcja nowej Skody Fabia anulowana! Nie powstanie żaden egzemplarz. Unia Europejska dobiła lubiany model

PILNE: Produkcja nowej Skody Fabia anulowana! Nie powstanie żaden egzemplarz. Unia Europejska dobiła lubiany model

Skoda Fabia kombi nie powstanie

Podaj dalej

W grudniu zeszłego roku dyrektor generalny Skody, Thomas Schäfer oficjalnie potwierdził, że dalej planuje produkcję Skody Fabia w nadwoziu kombi. Jednak jak ustaliły czeskie media, coraz surowsze normy emisji spalin w Unii Europejskiej zmuszą do anulowania produkcji. Tym samym w fabryce w Mladej Boleslavi nie powstanie ani jedno kombi Fabii czwartej generacji planowanej do debiutu na 2023 r.

Ekolodzy znów wygrali

Serwis auto.cz, powołujący się na ustalenia agencji ČTK, donosi o mailu, który kierownictwo Skody wysłało do swoich pracowników. W piśmie zapowiedziano anulowanie Skody Fabia kombi wraz z wyjaśnieniem tej decyzji. Z wiadomości wynika, że niezwykle surowa norma emisji spalin Euro 7 jest już bliżej niż dalej od wprowadzenia w Unii Europejskiej.

Skoda Fabia kombi nieoficjalny render
graf. X-Tomi Design

„Niezwykle rygorystyczna norma emisji Euro 7 radykalnie przyspieszyła proces transformacji w kierunku elektromobilności” – napisano w mailu. „W związku z tym potrzebujemy nie tylko więcej samochodów elektrycznych, ale także musimy pożegnać się z niektórymi produktami z silnikiem spalinowym szybciej niż planowano. Z tego powodu postanowiliśmy konsekwentnie inwestować w przyszłość i pożegnać się z modelami ze spalinową Skodą Fabia kombi”.

Klienci uwielbiali Fabię kombi

Obecnie producenci samochodów praktycznie porzucili produkcję kombi w autach segmetu B. Nic dziwnego, bo klienci zazwyczaj wolą kupować hatchbacki, a jeszcze bardziej SUV-y. Jednak Fabia kombi stanowiła 34 procent ogólnej sprzedaży modelu, co przemawiało za kontynuację tej wersji nadwozia. Jednak zbyt dobrze sprzedające się auta spalinowe to tylko dodatkowy kłopot dla marek samochodowych. Wszystko przez limity średniej emisji spalin w Unii Europejskiej. Za jej przekroczenie producentom grożą surowe kary.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News