PILNE: Premier Morawiecki zapowiedział ogromną pomoc dla kierowców! Rząd zapewni Polakom niższe ceny za diesel, benzynę i LPG

PILNE: Premier Morawiecki zapowiedział ogromną pomoc dla kierowców! Rząd zapewni Polakom niższe ceny za diesel, benzynę i LPG

Morawiecki zapowiedział niższe ceny paliw

Podaj dalej

Polacy nie muszą obawiać się w tym roku bardzo wysokich cen paliw jak na Zachodzie. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś, że zapadły decyzje, które wpłyną na obniżenie cen za diesel, benzynę i LPG. Kierowcy w naszym kraju nadal mają tankować jedne z najtańszych paliw w Europie.

Jak premier Morawiecki pomoże kierowcom?

Deklaracja pomocy dla kierowców padła na dzisiejszej konferencji prasowej premiera, na której komentował najnowszy odczyt inflacji. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w lipcu jej wskaźnik był taki sam jak w czerwcu, czyli 15,5 proc. Mateusz Morawiecki przestrzegł jednak, że to może nie być przełom i zapowiedź systematycznego spadku inflacji.

Mateusz Morawiecki, premier
fot. Kancelaria Premiera

Z tego względu zapowiedział, że do końca 2022 r. rząd przedłuży funkcjonowanie dwóch tarcz antyinflacyjnych. Wśród jej zasad są m.in. kluczowe obniżki podatków, które wpływają na ceny paliw. To m.in. akcyza, podatek VAT czy podatek handlowy. Niedawno przyjęto przepisy, które zakładały działanie tarcz do końca października. Jednak najnowsze prognozy wskazują, że dalsze ich działanie może pomóc gospodarce, a przy okazji kierowcom.

Paliwo mogłoby być znacznie droższe

Gdyby nie obniżki podatków, paliwo w Polsce byłoby dużo droższe. Na pylonach pierwszą cyfrą przy cenie za diesel lub benyznę nie byłaby 7, a 8 lub 9. Z danych e-petrol.pl wynika, że obecnie benzyna w Polsce kosztuje średnio 7,32 zł/l, a olej napędowy 7,57 zł/l. Średnia ogólnopolska cena LPG to 3,35 zł/l. Od sierpnia spodziewane są dalsze obniżki, zwłaszcza w przypadku benzyny. Długoterminowo eksperci spodziewają się jednak wzrostów. Tym bardziej przedłużenie tarcz antyinflacyjnych powinno ucieszyć wszystkich kierowców w Polsce.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News