PILNE: Porsche jest na sprzedaż! Volkswagen potrzebuje fortuny na pokonanie Elona Muska

PILNE: Porsche jest na sprzedaż! Volkswagen potrzebuje fortuny na pokonanie Elona Muska

Podaj dalej

Jak dowiedziała się agencja Bloomberg, koncern Volkswagena rozważa sprzedaż udziałów w Porsche. Niemiecki gigant chciałby utrzymać kontrolny pakiet nad marką sportowych samochodów, która jeszcze kilka la temu chciała… kupić Volkswagena. Ta radykalna decyzja jest podyktowana rywalizacją z Elonem Muskiem.

Tesla sprzedaje obecnie najwięcej samochodów elektrycznych na świecie oraz dysponuje najbardziej zaawansowanym oprogramowaniem. Volkswagen musi poczynić ogromne inwestycje, jeśli chce dogonić, a docelowo prześcignąć Amerykanów. Poturbowany aferą Dieselgate koncern szuka nowych możliwości na zabezpieczenie budżetu na pościg za Elonem Muskiem. Konieczne do niego są nie tylko inwestycje w nowe technologie, ale i przejęcia kluczowych startup’ów.

Herbert Diess i Elon Musk

Porsche do podziału

Dlatego też Volkswagen rozmawia z doradcami na temat oddzielenia Porsche i notowania markiena giełdzie. Taka operacja mogłaby podnieść wycenę renomowanego producenta aut sportowych. Anonimowi informatorzy Bloomberga ujawnili, że VW bada, w jakiej formie byłoby to najkorzystniejsze. Na tapecie jest potencjalna pierwsza oferta publiczna lub tzw. spin-off, czyli uczynienie Porsche niezależnym podmiotem.

KIEROWCO! MOŻESZ SPORO ZAOSZCZĘDZIĆ DZIĘKI TYM OPONOM NOWEJ GENERACJI. PRZEKONAJ SIĘ TUTAJ

Sprzedaż akcji Porsche może odbyć się w przyszłym roku, chociaż nie ustalono sztywnego harmonogramu. Informatorzy zaznaczają przy tym, że VW będzie chciał utrzymać kontrolny pakiet udziałów w przypadku przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej. Koncern oczekuje, że mógłby docelowo zyskać na tym od 20 do 25 mld euro.

porsche logo

Historia przejęć

Takie posunięcie, jeśli zostanie uzgodnione, częściowo odwróci przejęcie dokonane w 2012 r. Wtedy to Grupa VW kupiła pozostałe 50,1 procent udziałów w Porsche za 4,46 mld euro. Ten krok zakończył siedmioletnią sagę przejęć, która podzieliła dwie najpotężniejsze rodziny w Niemczech – Porsche i Piech. Obie firmy zgodziły się połączyć w 2009 r. po tym, jak Porsche z siedzibą w Stuttgarcie zaciągnęło ponad 10 miliardów euro długu na nieudaną próbę przejęcia VW.

KIEROWCO! MOŻESZ SPORO ZAOSZCZĘDZIĆ DZIĘKI TYM OPONOM NOWEJ GENERACJI. PRZEKONAJ SIĘ TUTAJ

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News