PILNE: Po telewizorach Polacy muszą wymienić telefony! Google Maps, Yanosik, Netflix, Messenger i inne aplikacje padną [LISTA]

PILNE: Po telewizorach Polacy muszą wymienić telefony! Google Maps, Yanosik, Netflix, Messenger i inne aplikacje padną [LISTA]

Polacy muszą wymienić telefony. Google Maps przestanie działać

Podaj dalej

Polacy dopiero co w pośpiechu wymieniają telewizory na zgodne z nowym standardem nadawania, a już za chwilę to samo czeka nasze telefony. Sprawa może dotknąć bezpośrednio wielu kierowców, ponieważ bez kupna nowego smartfona utracą możliwość korzystania, np. z Google Maps. Bezużyteczne mogą stać się też niektóre funkcje samochodu, za które klienci dodatkowo zapłacili.

Już od poniedziałku, 23 maja kolejna część Polski zostanie objęta nowym standardem nadawania telewizji naziemnej. Będzie to trzeci z czterech etapów przejścia na nadawanie w systemie DVB-T2/HEVC, który obejmie cały kraj do 27 czerwca 2022 r. Dla wielu Polaków oznacza to konieczność zakupu nowego telewizora lub przynajmniej dekodera. W najbliższym czasie nie będzie to ostatni z koniecznych wydatków w sklepach RTV, bowiem za moment trzeba będzie wymienić też telefon.

Które aplikacje przestaną działać?

Ma to związek ze stopniowym wyłączaniem sieci komórkowych w technologii i 3G. Posiadając starszy telefon, np. iPhone 5, użytkownik utraci możliwość wykonywania i odbierania połączeń. Co więcej, brak możliwości korzystania z danych komórkowych zablokuje możliwość używania aplikacji wykorzystujących połączenie z Internetem. Na liście programów, które przestaną działać są m.in. Google Maps, Yanosik, Facebook, Messenger, YouTube czy Netflix. Poprawne działanie apek będzie możliwe wyłącznie przy użyciu WiFi.

google maps wydalo oswiadczeniejpg
fot. freepik.com – kos-51

Jak nie trudno się domyślić, będzie to spory cios m.in. dla kierowców. Nawigacje samochodowe jak Google Maps czy Yanosik będą na starszych telefonach bezużyteczne. Do ich dalszego działania konieczne będzie posiadanie urządzenia łączącego się w technologii 4G/LTE lub 5G. Jednak wyłączenie sieci 3G uderzy nie tylko w smartfony czy tablety. Swoją funkcjonalność utracą niektóre samochodowe systemy SOS, za które klienci dodatkowo płacili. Z utratą łączności mogą liczyć się też posiadacze niektórych alarmów, smartwatchy i innych urządzeń.

Kiedy 3G zniknie z Polski?

Na świecie starsze technologie sieci jak 3G już są wyłączone lub będą wyłączane w tym roku. Jest to niezbędne do rozszerzenia zasięgu najnowszego standardu, czyli 5G. W Polsce pierwszą siecią, która wyłączy 3G będzie T-Mobile. Stanie się to już w przyszłym roku. Do 2024 r. z utrzymywania tej technologii zrezygnuje też Orange. Plus planuje rezygnację z 3G do 2027 r. Zatem już teraz warto sprawdzić, czy nasz telefon jest w stanie obsłużyć nowszą kartę SIM oraz ma wsparcie dla technologii 4G/LTE. Problemy mogą mieć użytkownicy smartfonów sprzed 2017 r.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News