PILNE: Po 20 latach mistrz WRC znów pochodzi z Finlandii! Rekord Colina McRae pobity. Na antypodach świętuje też ORLEN Rally Team

PILNE: Po 20 latach mistrz WRC znów pochodzi z Finlandii! Rekord Colina McRae pobity. Na antypodach świętuje też ORLEN Rally Team

Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen mistrzami WRC 2022

Podaj dalej

Historia Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC) wzbogaciła się w ten weekend o niesamowity rozdział. Pewny triumf w Rajdzie Nowej Zelandii sprawił, że Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen zostali najmłodszymi, rajdowymi mistrzami świata w historii. Duże powody do zadowolenia ma także ORLEN Rally Team, ponieważ Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak wywożą z antypodów bardzo cenne 20 pkt, zwiększając szanse na mistrzostwo WRC2.

Ostatniego fińskiego mistrza oklaskiwał tata

Status najmłodszego, rajdowego mistrza świata od 1995 r. należał do Colina McRae, który dokonał tego w wieku 27 lat i 89 dni. Kalle Rovanpera przesunął tę poprzeczkę o ponad 5 lat, bowiem wczorajszy jubilat świętuje mając 22 lata i 1 dzień. Sukces młodego Fina ma niezwykłą symbolikę, bowiem mija 20 lat od ostatniego fińskiego mistrza świata. W 2002 r. po tytuł sięgnął Marcus Gronholm, który przypieczętował go także wygrywając w Nowej Zelandii, też w październiku i też na 2 rundy przed końcem sezonu. Co ciekawe, obok Gronholma na drugim stopniu podium rajdu stał wówczas… Harri Rovanpera, tata Kallego.

Kalle Rovanpera wygrał Rajd Nowej Zelandii 2022
fot. Toyota

Kalle Rovanpera swoje pierwsze mistrzostwo zdobył w zaledwie 50 starcie w WRC. Rajd Nowej Zelandii jest jego 8 zwycięstwem, z czego 6 w tym sezonie. W 2022 r. Fin triumfował na śniegu w Szwecji, na asfalcie w Chorwacji oraz szutrach Portugalii, Kenii, Estonii i Nowej Zelandii. Wygraną w cyklu Kalle przypieczętował najlepszym czasem na kończącym zmagania Power Stage. Na drugim miejscu w rajdzie uplasował się ustępujący mistrz świata, Sebastien Ogier, którego w sezonie z niepełnym programem startów pilotuje Bejamin Veillas.

Na najniższym stopniu podium stanęli Ott Tanak i Martin Jarveoja (Hyundai i20 N Rally1). Estończycy stracili matematyczne szanse na mistrzostwo w tym roku. Czołową piątkę skompletowały kolejne załogi Hyundaia, czyli Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe oraz Oliver Solberg/Elliott Edmondson. Koreańska marka triumfowała też w kategorii WRC2 za sprawą imponującej jazdy Haydena Paddona i Johna Kennarda. Były fabryczny duet Hyundaia zajął aż 6. miejsce w klasyfikacji generalnej. W pokonanym polu zostawili nawet Lorenzo Bertelliego i Lorenzo Granaia, dysponujących Fordem Puma Rally1.

Ott Tanak (Rajd Nowej Zelandii 2022)
fot. Hyundai

ORLEN Rally Team w drodze po mistrzostwo WRC2

Rewelacyjne drugie miejsce w WRC2 wywalczyli Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak (Skoda Fabia Rally2 evo). Załoga ORLEN Rally Team zdobywając dodatkowe 2 punkty na Power Stage, zgarnia niezwykle ważne 20 oczek do punktacji WRC2. Dzięki zdobyczy w deszczowym i błotnistym Rajdzie Nowej Zelandii zostali wiceliderami klasyfikacji rocznej swojej kategorii. Strata do prowadzących Andreasa Mikkelsena i Torsteina Eriksena to tylko 13 pkt, a przed Polakami jeszcze 2 rajdy, w których mogą znacząco powiększyć dorobek. Norwegowie zakończyli swój program (limit 7 rund, z których liczy się najlepszych 6) w poprzednim Rajdzie Akropolu.

„To był dla nas naprawdę dobry rajd i cieszyłem się [jazdą] na prawie wszystkie odcinkach” – powiedział na gorąco na mecie Power Stage Kajetan Kajetanowicz. „To jeszcze nie koniec historii walki o triumf [w mistrzostwach]. Spróbujemy tego dokonać na następnym rajdzie” – dodał.

Kajetan Kajetanowicz - Rajd Nowej Zelandii 2022 - Power Stage
fot. ORLEN Rally Team

Kolejną rundą WRC będzie Rajd Katalonii, który zaplanowano w dniach 20-23 października. Choć tytuły w klasyfikacjach kierowców i pilotów są już przesądzone, to nadal nie zakończyła się walka o mistrzostwo świata producentów. Po dublecie w Nowej Zelandii zdecydowanym faworytem do tytułu jest Toyota, ale wciąż nie może być go pewna. Hyundai zachował jeszcze matematyczne szanse na swój trzeci tytuł w historii.

Klasyfikacja Rajdu Nowej Zelandii i sezonu WRC

Rajd Nowej Zelandii 2022 - wyniki
Rajd Nowej Zelandii 2022 – wyniki (screen WRC+)
WRC 2022 - punktacja kierowców po Rajdzie Nowej Zelandii
WRC 2022 – punktacja kierowców po Rajdzie Nowej Zelandii (screen WRC+)
WRC 2022 - punktacja producentów po Rajdzie Nowej Zelandii
WRC 2022 – punktacja producentów po Rajdzie Nowej Zelandii (screen WRC+)

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News