PILNE: PKN ORLEN wprowadzi na stacjach zupełnie nowe paliwo. Kierowcy w Polsce będą zachwyceni nie tylko ceną

PILNE: PKN ORLEN wprowadzi na stacjach zupełnie nowe paliwo. Kierowcy w Polsce będą zachwyceni nie tylko ceną

Stacja ORLEN

Podaj dalej

Od tego roku PKN ORLEN zacznie wprowadzać na stacjach w Polsce zupełnie nowe paliwo. Kierowcy w naszym kraju wyczekiwali go od dawna, bo powszechnie uznaje się je za przyszłość normalnej motoryzacji. Już wiadomo, w którym mieście zacznie się ta rewolucja.

Miliardy na nowe paliwo

W budżecie PKN ORLEN do 2030 r. przeznaczono aż 7,4 mld zł na inwestycje, które pozwolą koncernowi na rozwój produkcji i sprzedaży nowego paliwa. Jest nim nisko- lub zeroemisyjny wodór, którym można zasilać m.in. samochody osobowe, ciężarowe oraz autobusy. Polacy z nadzieją patrzą na te plany, bo wobec sceptycyzmu do aut elektrycznych z baterią, to właśnie wodór rodacy uznają jako preferowane paliwo przyszłości.

ORLEN stacja wodoru
fot. PKN ORLEN

Obecny plan zakłada budowę aż 100 stacji wodorowych na kluczowych rynkach. Polski koncern ma już dwa takie punkty w Niemczech, a jeszcze w 2022 r. 4 nowe powstaną w Czechach i 1 (zarazem pierwszy) w Polsce. Premierową stację wodorowa PKN ORLEN zaplanowano w Krakowie. Jednak już w 2023 r. można się ich spodziewać też w Poznaniu i Katowicach. Do 2030 r. w Polsce PKN ORLEN zamierza zbudować 57 stacji tankowania wodoru, a w Czechach i na Słowacji po 26-28 stacji.

Tankujesz 5 minut i jedziesz 700 km

Każda z nich będzie wyposażona nie tylko w stanowiska dla aut osobowych, ale i na przykład autobusów. Obecnie wiele miast rozważa wymianę starej floty pojazdów komunikacji miejskiej z silnikami Diesla, na te zasilane wodorem. Podpisano już list intencyjny z 17 polskimi miastami, aby stacje zlokalizować w strategicznych dla nich lokalizacjach. Tankowanie osobówki do pełna ma zająć tylko 5 minut, dzięki ciśnieniu 700 barów. Mając w zbiorniku ok. 5 kg paliwa przeciętne auto wodorowe powinno dysponować zasięgiem nawet 700 kilometrów.

samochody na wodór toyota-mirai-
fot. Toyota Bielsko

Inwestycja PKN ORLEN jest niezwykle przemyślana pod kątem oferowania konkurencyjnej, niskiej ceny. Z tego względu koncern nie będzie tylko go sprzedawał, ale i produkował. Firma kierowana obecnie przez Daniela Obajtka planuje wytwarzać minimum 19 kiloton wodoru do użytku w motoryzacji. Wodór od PKN ORLEN ma trafiać także do przedsiębiorstw kolejowych, bowiem tym paliwem ma być zasilanych nawet 160 pociągów rocznie.

Ile aut wodorowych jest w Polsce?

Obecnie liczba aut wodorowych w Polsce jest znikoma, ale wpływ na to ma ograniczona infrastruktura do ich tankowania. Dotychczasowe stacje to realizacje prywatnych firm, które są zamknięte dla ogółu. Z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wynika, że w Polsce zarejestrowanych jest 74 egzemplarzy aut z wodorowymi ogniwami paliwowymi. W dwumodelowym zestawieniu „króluje” Toyota Mirai (56 szt.), a za nią jest już tylko Hyundai Nexo (18 szt.). Toyota należy do czołowych lobbystów wodoru w motoryzacji, nie godząc się na focusowanie tylko wokół bateryjnych elektryków.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News