PILNE: Pierwsze stacje w Polsce zrobiły potężną obniżkę cen paliw! Diesel i benzyna sporo taniej, ale tylko tutaj [LISTA]

PILNE: Pierwsze stacje w Polsce zrobiły potężną obniżkę cen paliw! Diesel i benzyna sporo taniej, ale tylko tutaj [LISTA]

Pierwsze stacje w Polsce zrobiły duże obniżki cen paliw

Podaj dalej

„Dotrzymujemy słowa. Ceny na stacjach paliw PKN ORLEN są już niższe” – napisał dziś na Twitterze Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN. Okazuje się, że to prawda. Ceny za Diesel i benzynę w punktach tej sieci poleciały mocno w dół. Obniżki sięgają 20-30 groszy za litr.

Po ile diesel, benzyna i LPG na Orlenie i Lotosie?

Na natychmiastową i dużą korektę cen zdecydowały się na razie jedynie państwowe sieci. Na PKN ORLEN w Łodzi przy al. Włókniarzy dziś benzyna kosztuje jedyne 5,65 zł za litr, a diesel 5,78 zł za litr. Z kolei na pobliskiej stacji Lotos stawki za bezołowiową 95-tkę i olej napędowy spadły do identycznych wartości. Sporą różnicę widać jeszcze na cenach LPG. Na Orlenie trzeba zapłacić tylko 3,15 zł/l, a na Lotosie 3,33 zł/l. Działania konkurencji będą jednak zapewne wymuszać bardziej śmiałe działania tam, gdzie stawki pozostały względnie wysokie.

Ceny paliw na Orlenie po obniżce akcyzy
Ceny paliw na Orlenie po obniżce akcyzy – Łódź, 20.12.2021 – fot. Marcin Zabolski

Inaczej wygląda to w przypadku innych stacji, gdzie stawki raczej nie drgnęły. To efekt tego, że takie firmy muszą uważniej analizować o wiele więcej czynników. Tak nagłe obniżki nie są proste, gdy obserwuje się notowania na rynkach światowych, kursy walut czy ceny hurtowe w rafineriach. Nie mniej obniżka akcyzy zadziała także na innych stacjach, ale może to potrwać do kilku dni.

Niższa akcyza to jedno

Nie można zapominać też, że państwowe sieci tak szybką obniżką działają też na korzyść wizerunkową swoją jak i rządu. Spełnienie obietnicy niższych cen za diesel i benzynę zapewne będzie przyjęte z dużym zadowoleniem Polaków. Dodatkowo na stacjach PKN ORLEN otrzymujemy ulotkę, w której możemy zobaczyć, że ceny paliw w Polsce są jednymi z najniższych w Europie. Dla porównania pokazano stawki z Grecji (8,24 zł/l), Czech (6,98 zł/l) i Litwy (6,83 zł/l).

Ceny paliw na Lotosie po obniżce akcyzy
Ceny paliw na Lotosie po obniżce akcyzy – Łódź, 20.12.2021 – fot. Marcin Zabolski

Efekt marketingowy potęguje hasło, iż „w Polsce za średnią pensję można kupić więcej benzyny niż za granicą”. Mniejszą czcionką dodano, że „Dziś, w porównaniu do 201 r. za średnią pensję benzyny w Polsce można kupić ok. 66% więcej benzyny. W tym samym okresie, Niemiec może kupić ok. 28% więcej benzyny, a Słowak – ok. 38% więcej benzyny”. To zresztą nie koniec dobrych wieści, bowiem już od 1 stycznia 2022 r. rząd zrezygnuje z poboru podatku od sprzedaży detalicznej paliw na stacjach. To wszystko ma przeciwdziałać inflacji, która dobiła już do poziomu aż 7,8 proc.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News