PILNE: Oto nowe ceny paliw na majówkę! O ile zdrożeje diesel, benzyna i LPG w Polsce? Są niespodzianki! [RAPORT WIDEO]

PILNE: Oto nowe ceny paliw na majówkę! O ile zdrożeje diesel, benzyna i LPG w Polsce? Są niespodzianki! [RAPORT WIDEO]

Oto nowe ceny paliw na majówkę

Podaj dalej

Tradycyjnie przed weekendem poznajemy najnowsze prognozy cen paliw na przyszły tydzień. Kierowcy w Polsce mają świadomość, że na majówkę to nie kwestia czy, ale o ile podrożeje diesel, benzyna i LPG. W niektórych przypadkach można mówić o pewnych zaskoczeniach.

Nie łudźcie się, ceny paliw pójdą w górę

W najnowszym komentarzu wideo portalu e-petrol.pl, przekaz dla kierowców jest niestety pesymistyczny. Będzie tylko drożej! „Od połowy kwietnia aż o 22 gr podrożał olej napędowy” – zauważa Magdalena Robak, analityk rynku paliw e-petrol.pl. „Natomiast w porównaniu do sytuacji sprzed tygodnia, jego cena wzrosła o 8 gr i wynosi dzisiaj 7,21 zł/l. Benzyna Pb95 podrożała o 3 gr do poziomu 6,49 zł/l. Potaniał natomiast, ale nieznacznie, autogaz i dziś w sprzedaży detalicznej paliwo to oferowane jest po 3,62 zł/l” – wylicza ekspertka.

W dostrzeganiu jakichkolwiek perspektyw na obniżki nie pomaga sytuacja na rynku energetycznym. „Ten tydzień na giełdzie w Londynie charakteryzuje się dużymi wahaniami cen ropy naftowej” – ocenia Magdalena Robak. „Ropa zaczęła go z poziomu 102 dolarów za baryłkę w związku z pojawiającymi się obawami, że obostrzenia wywołane kolejną falą pandemii COVID-19 w Chinach rozleją się na cały kraj. Surowiec taniał też, bo pogarszają się prognozy dla światowej gospodarki. Natomiast po decyzji Rosji o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski, Bułgarii i na Litwę, ropa zareagowała wysokim wzrostem cen. Dziś za surowiec płaci się ok. 106 dolarów za baryłkę” – tłumaczy analityk.

Ile będzie kosztować diesel, benzyna i LPG?

Wspomniana decyzja Rosji budzi sporo niepewności, co do skali wzrostu cen. Jeszcze wczoraj dr Jakub Bogucki z e-petrol.pl stwierdził, że jest za wcześnie na oszacowanie jak bardzo zdrożeje LPG, ale są już wyliczenia, że może kosztować nawet 4 zł za litr! Natomiast w dzisiejszym komentarzu Magdaleny Robak dowiadujemy się, że ta podwyżka powinna być jeszcze nieznaczna, a najbardziej skoczą ceny za diesel.

Polacy dostają dofinansowanie na Diesel, benzynę lub LPG
fot. stock.adobe.com – REDPIXEL

„Prognozy e-petrol.pl na nadchodzący tydzień zakładają, że wszystkie paliwa podrożeją” – nie ukrywa Robak. „W przypadku benzyn spodziewamy się, że ich ceny wzrosną o 5 gr. Najbardziej, bo o 6 gr, podrożeje olej napędowy. Natomiast LPG podrożeje 2 gr na litrze” – przewiduje ekspertka.

To oznacza, że diesel powinien kosztować średnio 7,26 zł/l, benzyna 95-tka 6,54 zł/l, a LPG 3,64 zł/l. Należy jednak pamiętać, że sytuacja jest tak dynamiczna, iż te średnie stawki mogą ulec jeszcze zmianie, zwłaszcza w kontekście LPG. W praktyce nikogo nie powinno zdziwić, jeśli te wyliczenia będą zaniżone o 10 gr na litrze.

PILNE: Po majówce LPG na stacjach w Polsce będzie kosztować nawet 4 zł za litr! Kierowcy mocno odczują sankcje rządu na Rosję

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News