PILNE: Oto ile naprawdę po weekendzie będą kosztować diesel, benzyna i LPG! Kierowcy muszą pogodzić się z takimi cenami [RAPORT]

PILNE: Oto ile naprawdę po weekendzie będą kosztować diesel, benzyna i LPG! Kierowcy muszą pogodzić się z takimi cenami [RAPORT]

Oto ile zapłacimy za diesel, benzynę i LPG

Podaj dalej

Na półmetku wakacji ceny paliw w Polsce są wyraźnie tańsze, niż przed rozpoczęciem sezonu urlopowego. Kolejna analiza sytuacji na rynku paliw pozwala mieć nadzieję na to, że diesel, benzyna i LPG będą jeszcze tańsze. Niemniej paliwo w Polsce wciąż będzie drogie.

„Ostatni tydzień lipca przebiega pod znakiem dalszego spadku cen paliw na stacjach” – zauważa Urszula Cieślak, ekspert BM Reflex. „Choć w przypadku benzyny widzimy, że tempo i skala obniżek wyraźnie wyhamowała w porównaniu do ubiegłego tygodnia” – dodaje.

Diesel, benzyna i LPG sporo tańsze

„Od początku wakacji najbardziej spadły ceny benzyny 95, bo o 61 groszy na litrze” – wylicza analityk. „Ceny pozostałych paliw na stacjach spadły odpowiednio: bezołowiowej 98 o 0,49 zł/l, oleju napędowego o 0,36 zł/l i autogazu o 0,20 zł/l” – wymienia.

Putin zabije diesla w Europie
fot. stock.adobe.com – alexanderuhrin

„Mimo, że obecne ceny oddaliły się od ostatnich rekordów blisko 8 zł za litr Pb95 i diesla, to w dalszym ciągu ceny pozostają wyraźnie wyższe niż przed rokiem” – przypomina Urszula Cieślak. „Oznacza to wyższe rachunki za tankowanie w zależności od kupowanego paliwa od 22 % (LPG) do 39 % (diesel). Dla benzyny 95 to wzrost w ujęciu r/r o 28%, a dla Pb98 o 36 %” – porównuje.

Z danych BM Reflex wynika, że średnia ogólnopolska cena benzyny Pb95 to obecnie 7,34 zł/l. Jej 98-oktanowa odmiana wiążą się ze średnim wydatkiem 8,07 zł/l. Diesel kosztuje średnio 7,56 zł/l, a LPG 3,34 zł/l. „Oznacza to, że w skali tygodnia benzyny taniały średnio o 7-8 gr/l, a olej napędowy i autogaz o 4 gr/l” – stwierdza ekspertka.

Jakie będą ceny paliw w przyszłym tygodniu?

„Prawdopodobieństwo obniżek cen na stacjach w kolejnym tygodniu utrzymuje się” – przewiduje Cieślak. „Jednak należy podkreślić, że nie będą to średnie zmiany rzędu 20 groszy na litrze, a mniejsze. Ponadto w dalszym ciągu większa jest szansa na spadek cen benzyny niż oleju napędowego. Jeśli sytuacja na krajowym rynku hurtowym nie ulegnie pogorszeniu, to obniżki cen będą realne” – wyjaśnia.

Od 27 lipca tyle kosztuje diesel, benzyna, LPG
fot. stock.adobe.com – Boonterm

Od 1 sierpnia średnie ceny benzyny Pb95 powinny zatem spaść poniżej progu 7,30 zł/l, a Pb98 poniżej 8 zł/l. Ceny za diesel mogą nie zejść poniżej progu 7,50 zł/l, ale tutaj sytuacja jest bardzo otwarta. Stabilizacja spodziewana jest w kontekście ceny LPG.

Droższa ropa

„Ropa Brent kończy tydzień na poziomie ok. 107 dolarów za baryłkę i jest blisko 4 USD/bbl droższa niż przed tygodniem” – raportuje BM Reflex. „W centrum uwagi pozostają w dalszym ciągu strona podażowa i kryzys na rynku gazu. Z drugiej strony ryzyko ograniczenia popytu” – informuje.

„Według danych Vortexy ilość ropy zmagazynowanej na tankowcach w poprzednim tygodniu, która była nieruchoma przez co najmniej tydzień, spadła o 1,9% w/w do 83,24 mln baryłek, tj. poziomu najniższego od 5 miesięcy” – zaznacza Cieślak.

Ceny ropy w dół
fot. stock.adobe.com – qiujusong

„W nadchodzącym tygodniu czeka nas spotkanie OPEC+” – przypomina analityk. „Rynek będzie zwracał uwagę czy Arabia Saudyjska może przekonać do zwiększenia produkcji pozostałych członków OPEC+ w odpowiedzi na niedawną podróż prezydenta Bidena do Arabii Saudyjskiej” – zapowiada.

Ważne dane z Chin i USA

„Wzrost liczby zakażeń Covid na całym świecie może prowadzić do ponownych ograniczeń pandemicznych, które ograniczają aktywność gospodarczą i zapotrzebowanie na energię” – przestrzega ekspertka. „Rząd Chin utrzymuje ścisłą strategię Covid-Zero. Blokady już zaszkodziły chińskiemu popytowi na ropę i obniżyły ceny. W czerwcu import ropy naftowej do Chin spadł do najniższego od czterech lat poziomu 8,75 mln baryłek dziennie” – ujawnia.

„Środowy raport EIA wykazał, że zapasy ropy naftowej w USA na dzień 22 lipca były -8,6% poniżej sezonowej średniej 5-letniej” – relacjonuje Cieślak. „Zapasy benzyny były o 4,6% poniżej średniej 5-letniej, a zapasy destylatów były o 23,1% poniżej średniej z 5 lat. Z kolei wydobycie ropy naftowej w USA w tygodniu zakończonym 22 lipca wzrosło o 1,7% do poziomu 12,1 mln baryłek dziennie” – dodaje.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News