PILNE: Opony zimowe w Polsce jednak obowiązkowe! Kary dla kierowców będą dotkliwe, ale można je obejść

Choć prawo oficjalnie nie nakazuje używania opon zimowych, to okazują się jednak obowiązkowe. Nie zakładając ich narażamy się na potężne kary, choć i na to jest pewne obejście, które znajdziecie TUTAJ. O nim jednak za chwilę.

Opony zimowe w Polsce jednak obowiązkowe
Podaj dalej

Poza rejonami górskimi, zima w Polsce bywa mało obfita w śnieżną aurę. Kierowcom utarło się przy tym, że opony zimowe są potrzebne, gdy droga jest pokryta białym puchem. Nic bardziej mylnego, ponieważ zimówki mają inną mieszankę (miękką), która wpływa na większą przyczepność także na suchym asfalcie w niskich temperaturach. Za takie uznaje się od 6 st. Celsjusza w dół.

Jakie kary za brak opon zimowych?

Bywają jednak i tacy szaleńcy, którzy nawet na śnieg wyjeżdżają na letnich lub łysych oponach. Tutaj zaczynamy dochodzić do tego, dlaczego opony zimowe w Polsce są jednak obowiązkowe. Otóż bez nich możemy nie uzyskać odszkodowania od ubezpieczyciela. Jeżeli w kontekście kierowcy stwierdzi się rażące niedbalstwo (np. brak opon zimowych w śnieżnych warunkach), można zgodnie z prawem zablokować wypłatę. „Rażące niedbalstwo” to termin występujący w polskim prawie, a jego interpretacje zależy od sędziego.

Opona Michelin Pilot Alpin 5

Legalność tej blokady legitymizuje art. 827 § 1 kodeksu cywilnego. Jest w nim napisane wprost, iż „w razie rażącego niedbalstwa odszkodowanie nie należy się”. Oczywiście indywidualne warunki ubezpieczenia mogą stanowić inaczej, ale jeśli nie, można tylko pomarzyć o wypłacie odszkodowania. Wydaje się to być bardzo dotkliwa kara za brak opon zimowych. Dlatego choć przepisy ruchu drogowego do nich nie zmuszają, to są obowiązkowe, jeśli nie chcemy narazić się na uznanie przez sąd „rażącego niedbalstwa”.

Jak uniknąć kary bez zmiany opon?

Warto dodać, że chodzi tu o odszkodowania z tytułu ubezpieczenia autocasco (AC). Straty za brak zimówek mogą zatem sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych w przypadku grubej kasacji. Niezależne jest w tym przypadku ubezpieczenie OC, które pokrywa szkody nawet jeśli sprawca jeździł na łysych oponach po lodzie. Oczywiście można też zabezpieczyć się stosując opony całoroczne, ponieważ są one de facto oponami letnimi, jak i zimowymi. Jeżeli głębokość bieżnika nie będzie niższa niż 1,6 mm, żaden sąd nie będzie mógł wytknąć kierowcy „rażącego niedbalstwa”.

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2

Opony całoroczne są z roku na rok coraz popularniejsze wśród polskich kierowców. To między innymi zasługa coraz nowszych technologii. Na rynku pojawiła się zresztą najnowsza generacja najlepszych opon całorocznych – Michelin Crossclimate 2. Niezależne testy TÜV wykazały, że spośród konkurencji, to właśnie ten model najlepiej hamuje na śniegu, ale i suchej nawierzchni przy niskich temperaturach. Zoptymalizowany opór toczenia sprawia dodatkowo, że te opony zmniejszają zużycie paliwa przy zachowaniu bezpieczeństwa. Co ciekawe, Michelin Crossclimate 2 utrzymuje swoje właściwości nawet, gdy bieżnik zetrze się do 1,6 mm!

Które zimówki najlepsze?

Oczywiście, mimo znakomitych rezultatów opona całoroczna nigdy nie będzie tak wydajna zimą jak opona zimowa. Jeśli chcemy wybrać coś naprawdę dobrego, to warto kupić takie, które nie tylko zapewniają przyczepność, ale starczają na wiele lat. Jest to możliwe za sprawą technologii Winter Evergrip, którą znajdziecie w modelu Michelin Alpin 6. Dzięki zastosowaniu wielu warstw, ścierający się bieżnik nie wpływa na drastyczne pogorszenie osiągów w trakcie użytkowania. Oprócz gwarancji bezpieczeństwa, to duża oszczędność, jeśli rzadziej musimy kupować opony.

Michelin Pilot Alpin 5

Kierowcy poszukujących bardzo dużej wydajności powinni pójść w rozwiązanie stosowane w autach klasy premium. Jeśli przyjrzycie się, jakie zimówki montuje się nowych Porsche, Audi, Mercedesie czy BMW, to zauważycie, że jest to model Michelin Pilot Alpin 5. Osiągnięto tu niezwykłą uniwersalność, bowiem przy wysokiej precyzji toru jazdy, opona nie zwiększa zużycia paliwa. Dodatkowo charakteryzuje się największą trwałością w porównaniu z głównymi konkurentami na rynku. Warto wiedzieć, że powstała też odmiana dopasowana do obciążeń większych aut, czyli Michelin Pilot Alpin 5 SUV.

Teraz dodatkowo warto zakupić opony całoroczne lub zimowe marki Michelin TUTAJ. Można tam bowiem zyskać dofinansowanie na paliwo w postaci karty przedpłaconej, którą zapłacimy za Diesel, benzynę lub LPG na dowolnej stacji paliw. W przypadku zakupu opon 16 lub 17-calowych dostaniemy kartę z limitem 60 zł. Jeśli jednak wybierzemy 18-tki lub większe, wtedy na karcie znajdzie się aż 120 zł. Wszelkie warunki promocji można znaleźć TUTAJ.

Michelin Oponeo - akcja specjalna

Przeczytaj również