PILNE: Od przyszłego roku duże zmiany dla młodych kierowców w Polsce! W szkołach podstawowych pojawi się nowy przedmiot

PILNE: Od przyszłego roku duże zmiany dla młodych kierowców w Polsce! W szkołach podstawowych pojawi się nowy przedmiot

Zmiany dla młodych kierowców w Polsce

Podaj dalej

Pod koniec 2022 r. wejdą w życie duże zmiany dla młodych kierowców. Nastąpi rewolucja w szkoleniach i egzaminach na prawo jazdy. Proces kształtowania przyszłych zmotoryzowanych zacznie się już w wieku 9 lat.

Jak donosi Autokult, Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami, które mają być odpowiedzią na fatalne statystyki młodych kierowców. Z danych policji wynika, że to oni powodują co piąty wypadek drogowy poprzez brawurę i lekceważenie przepisów.

Jakie zmiany dla młodych kierowców?

W resorcie infrastruktury uznano, że właściwe postawy trzeba zakorzenić już w dzieciństwie. Z tego względu w czwartej klasie szkoły podstawowej dojdzie nowy obowiązkowy przedmiot. Będzie nim „wychowanie komunikacyjne”. Zmienić mają się też zasady uzyskiwania karty rowerowej.

Kurs na prawo jazdy z rodzicem
fot. stock.adobe.com – RomanR

Co ciekawe, po zaliczeniu 30 godzin podstawowego kursu na prawo jazdy, będzie można legalnie jeździć po drogach własnym samochodem. Będzie to możliwe w ramach kursu rozszerzonego, gdzie rolę instruktora przejmie rodzic lub opiekun prawny, posiadający prawo jazdy kat. B.

Takie zmiany w końcu mogą jakkolwiek przyczynić się do realnej nauki jazdy, a nie przygotowania do zdania egzaminu. Zresztą pytania egzaminacyjne nie będą już podawane do informacji publicznej. To sprawi, że przepisy będzie trzeba bardziej rozumieć niż wykuć na blachę i zapomnieć.

Bez reformy systemu nic się nie zmieni

Kierujący, którzy stracą prawo jazdy nie odzyskają go bez zaliczenia specjalnego kursu. Młodzi kierowcy będą mieć także okres próbny, w którym mogą dostać maksymalnie 2 mandaty. Potem konieczny będzie kurs doszkalający.

Takie zmiany powinny obowiązywać już teraz, ale jak zauważa Autokult, ich wejście w życie blokuje brak aktualizacji Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Realizacja programu CEPiK 2.0 ciągnie się latami, ale być może koniec przyszłego roku w końcu zakończy ten proces.

Źródło: Autokult

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News