PILNE: Od poniedziałku w Polsce tyle właśnie pieniędzy będzie pobierane za diesel, benzynę i LPG. Oto nowe ceny paliw [RAPORT]

PILNE: Od poniedziałku w Polsce tyle właśnie pieniędzy będzie pobierane za diesel, benzynę i LPG. Oto nowe ceny paliw [RAPORT]

benzyna diesel paliwo ceny paliw

Podaj dalej

Biuro Maklerskie Reflex opublikowało swój raport dotyczący stanu rynku paliw. W odniesieniu do ostatnich tygodni, czeka nas spora odmiana. Oto jak wpłynie to na ceny za diesel, benzynę i LPG.

Z informacji BM Reflex wynika, że średnia cena detaliczna benzyny Pb95 to obecnie 6,24 zł/l. To oznacza spadek o 12 gr/l względem ubiegłego tygodnia. Sporą obniżkę (-24 gr/l) odnotowano na oleju napędowym, bo diesel kosztuje średnio 7,12 zł/l. Co ciekawe, o 2 gr wzrosła średnia cena autogazu, bo LPG wycenia się obecnie na 3,12 zł/l. W przypadku tego paliwa należy jednak pamiętać o dużym zróżnicowaniu cenowym w Polsce.

Paliwo już nie powinno tanieć

„Ceny paliw spadają nieprzerwanie od końca czerwca tego roku, kiedy to obserwowaliśmy historyczne rekordy średnich cen benzyny Pb95 – 7,95 zł/l oraz ON – 7,92 zł/l” – przypomina Rafał Zywert, ekspert BM Reflex. „Od tego momentu ceny benzyny Pb95 spadły już o 1,71 zł/l, natomiast diesla o 0,80 zł/l” – wylicza.

Ceny paliw (26 września - 2 października)
fot. freepik.com – lucigerma

„Do końca września, ceny benzyny i diesla na stacjach paliw nie powinny już spadać” – prognozuje analityk BM Reflex. Opiera to na wyhamowaniu tempa spadku cen hurtowych z ostatniego tygodnia. Miał on związek z osłabieniem złotówki i wzrostem cen produktów gotowych na europejskim rynku hurtowym ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia). Benzyny podrożały tam o 19,50 dolarów za tonę oraz diesel o 36 dolarów za tonę.

Ropa mogłaby być jeszcze tańsza

Piątkową sesję na giełdzie zakończono z cenami listopadowych kontraktów na ropę Brent w okolicach 87 dolarów za baryłkę. „Od kilku dni obserwujemy konsolidację w rejonie 87-92 USD/bbl” – zauważa Zywert. „W skali tygodnia ropa potaniała około 2 USD/bbl, a rosyjska ropa Urals kosztuje aktualnie 64-66 USD/bbl” – dodaje.

„Rynek w dalszym ciągu obawia się spadku tempa wzrostu konsumpcji paliw” – wyjaśnia to zjawisko ekspert. „Ma to związek z wysoką inflacją i zacieśnianiem polityki monetarnej przez największe banki centralne. Z drugiej strony obecna sytuacja geopolityczna ogranicza potencjał do spadku cen ropy naftowej” – podkreśla.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News