PILNE: Od poniedziałku w Polsce tyle będzie trzeba płacić za paliwo! Diesel, benzyna i LPG w nieprawdopodobnych cenach [RAPORT]

PILNE: Od poniedziałku w Polsce tyle będzie trzeba płacić za paliwo! Diesel, benzyna i LPG w nieprawdopodobnych cenach [RAPORT]

Od poniedziałku takie ceny za paliwo

Podaj dalej

Ceny paliw w Polsce kształtują się na dość zaskakującym poziomie. Zwłaszcza benzyny, która nie była tak tania od maja. Spadki zaliczają też diesel i LPG, a zdaniem ekspertów BM Reflex, najlepsze przed nami!

Jest najtaniej od maja

„Ceny paliw na stacjach, w ślad za spadkiem cen hurtowych, są coraz niższe” – zauważają Urszula Cieślak i Rafał Zywert, eksperci BM Reflex. „Aktualnie kształtują się na poziomie: dla benzyny bezołowiowej 95 – 6,78 zł/l, a bezołowiowej 98 – 7,64 zł/l. Z kolei dla oleju napędowego 7,09 zł/l, a autogazu 3,25 zł/l. A zatem w ciągu tygodnia, zgodnie z oczekiwaniami, nastąpiły obniżki cen benzyny rzędu 10 -22 gr/l. Olej napędowy potaniał o 17 gr/l, a autogaz o 5 groszy na litrze. Wciąż jednak rachunki za tankowanie możemy dodatkowo obniżyć, korzystając z oferowanych przez stacje promocji” – przypominają.

„Aktualnie za benzyny i olej napędowy płacimy tyle co w maju br.” – wskazują analitycy BM Reflex. „Chociaż od tegorocznego szczytu ceny detaliczne wyraźnie się oddaliły, to wciąż mało prawdopodobny wydaje się spadek cen do poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie. Benzyna bezołowiowa 95 jest droższa niż w lutym o 1,19 zł/l. Natomiast olej napędowy o 0,91 zł/l i autogaz o 0,56 zł/l. W porównaniu do cen sprzed roku najwięcej tracą posiadacze diesli. Olej napędowy jest bowiem droższy o 31%, z kolei benzyna 95 i autogaz są droższe o 19%” – wyliczają.

Po weekendzie tyle zapłacimy za paliwo
fot. freepik.com – rcphotostock

Ile będzie kosztować diesel, benzyna i LPG?

„Widzimy już wyhamowanie tempa obniżek cen paliw, mimo to średnie ceny paliw w następnym tygodniu mogą jeszcze spadać” – prognozują Cieślak i Zywert. „Ale powrót podwyżek na rynek hurtowy będzie jednocześnie ograniczał miejsce na ewentualne większe spadki. Ceny benzyny Pb95 mogą spaść do poziomu 6,65 – 6,75 zł/l, a Pb98 do 7,50 – 7,60 zł/l. Diesel może kosztować 6,95 – 7,05 zł/l, a LPG 3,18 – 3,23 zł/l” – przewidują.

Jaka jest sytuacja na rynkach światowych?

„W piątek rano październikowa seria kontraktów na ropę Brent wyceniana była na poziomie 99,60 dolarów za baryłkę” – mówią eksperci. „W skali tygodnia ropa Brent podrożała blisko 5 USD/bbl. Rosyjska ropa Urals kosztuje obecnie 75 USD/bbl. IEA zrewidowała w górę o 0,38 mln bbl/d do 2,1 mln bbl/d prognozy wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej. Rewizja w górę to wynik obserwowanego wzrostu popytu na paliwa w sektorze produkcji energii elektrycznej i jako substytutu gazu ziemnego” – tłumaczą.

„MAE szacuje, że rosyjski eksport ropy naftowej do USA, UE, Wielkiej Brytanii, Korei i Japonii zmniejszył się łącznie od momentu ataku Rosji na Ukrainę o 2,2 mln bbl/d” – przytaczają fachowcy. „To ponad 45% całkowitego rosyjskiego eksportu ropy naftowej. Blisko 2/3 z tego wolumenu udało się Rosji przekierować na inne rynki, głównie azjatyckie. Dlatego też w lipcu produkcja ropy naftowej w Rosji była zaledwie 0,3 mln bbl/d (3%) niższa niż przed wybuchem wojny. Eksport ropy naftowej przez rosyjski port Nachodka nad Morzem Japońskim jest najwyższy od 4 lat. Zapasy ropy w krajach OECD powinny zdaniem MAE rosnąć do połowy przyszłego roku. Ma to się odbywać w tempie 0,9 mln bbl/d do końca tego roku. Z kolei w 1 połowie przyszłego roku ma to być już tempo 0,5 mln bbl/d” – uważają.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News