PILNE: Od poniedziałku w Polsce ostra zmiana cen na stacjach paliw! Oto ile zapłacisz za diesel, benzynę i LPG [RAPORT]

PILNE: Od poniedziałku w Polsce ostra zmiana cen na stacjach paliw! Oto ile zapłacisz za diesel, benzynę i LPG [RAPORT]

Od poniedziału tańszy diesel, benzyna, LPG

Podaj dalej

Coraz więcej ekspertów zapowiada, że w połowie września ceny paliw w Polsce zaliczą ostry zjazd. Diesel, benzyna i LPG będą dużo tańsze, niż w mijającym tygodniu. Jednak jak długo paliwo będzie tanieć? Analitycy Biura Maklerskiego Reflex dostrzegają na horyzoncie pewne problemy.

Tankujemy coraz taniej

„Mijający tydzień kończymy obniżkami cen paliw” – podsumowują Urszula Cieślak i Rafał Zywert, eksperci BM Reflex. „O ile w przypadku benzyn do obniżek już się przyzwyczailiśmy, bo notujemy je sukcesywnie od połowy czerwca, to w przypadku diesla serię obniżek zakłóciły wyraźnie podwyżki w drugiej połowie sierpnia. Dla przypomnienia, przez około 2 tygodnie diesel na stacjach zdrożał o 64 grosze na litrze! Ceny benzyny 95 spadły do poziomu z kwietnia br. i oddaliły się od rekordu z 10 czerwca br. o 1,44 zł/l. Ceny diesla wciąż pozostają na poziomie powyżej 7 zł/l i sa niższe od marcowego rekordu o 28 gr/l” – wyliczają.

Niższe ceny paliw to zdaniem BM Reflex pochodna zmiany sytuacji na rynku ropy i wahaniom kursu dolara do złotówki. To sprzyja redukcji stawek na rynku hurtowym, co już widzimy na pylonach stacji.

Oto ile zapłacimy za diesel, benzynę i LPG
fot. stock.adobe.com – alexanderuhrin

W efekcie aktualna średnia cena benzyny Pb95 w Polsce to 6,53 zł/l, czyli 12 gr mniej niż tydzień temu. Podobnie, bo o 11 gr na litrze potaniała benzyna P98, która kosztuje średnio 7,45 zł/l. Najbardziej potaniał jednak diesel, ponieważ po spadku cen o 18 gr, kosztuje już 7,45 zł/l. Niższa jest też średnia ogólnopolska cena LPG, wynosząca 3,15 zł/l (-2 gr/l).

Paliwo będzie mocno tanieć, ale czy na długo?

„Najwięcej w tym tygodniu tanieje olej napędowy, bo średnio o 18 gr/l” – zauważają Cieślak i Zywert. „Jednak w zależności od stacji, spadki w przypadku diesla sięgały nawet 30 groszy na litrze. W kolejnych dniach ceny powinny spadać średnio do 15-20 groszy na litrze. A jeśli ceny w hurcie pozostałyby na niższych poziomach, to niewykluczone będą głębsze korekty” – prognozują.

„To, że obecnie ceny paliw spadają, nie daje nam gwarancji, że taka sytuacja się utrzyma” – przestrzegają analitycy BM Reflex. „Najbardziej narażone na zmienność, a co za tym idzie na ewentualny wzrost, będą ceny oleju napędowego” – wskazują.

Od 2023 r. duże zmiany w tankowaniu diesla, benzyny, LPG
fot. stock.adobe.com – alexanderuhrin

Co się dzieje na rynku ropy?

„W skali tygodnia ropa Brent potaniała niecałe 3 dolary i w piątek rano listopadowa seria kontraktów wyceniana była na 91 dolarów za baryłkę” – mówią eksperci BM Reflex. „Rosyjska ropa Urals kosztuje około 68 USD/bbl” – porównują.

„Oczekiwania dalszego zacieśniania polityki monetarnej przez ECB i Fed wraz z polityką zero COVID w Chinach (największym importerze ropy naftowej na świecie) rynek odbiera jako czynniki wpływające ujemnie na tempo wzrostu konsumpcji paliw poprzez ograniczenie tempa wzrostu gospodarczego” – tłumaczą spadek notowań.

„Aktualnie bez znaczenia dla rynku była decyzja OPEC+, który co prawda po raz pierwszym od ponad dwóch lata zdecydował o zmniejszaniu wydobycia w październiku, ale skala redukcji jest symboliczna – 0,1 mln baryłek dziennie” – dodaje.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News