PILNE: Od poniedziałku w Polsce gwałtowna zmiana cen paliw! Diesel, benzyna i LPG w szalonej wyprzedaży po decyzji Orlenu [RAPORT]

PILNE: Od poniedziałku w Polsce gwałtowna zmiana cen paliw! Diesel, benzyna i LPG w szalonej wyprzedaży po decyzji Orlenu [RAPORT]

Gwałtowna zmiana cen paliw w Polsce

Podaj dalej

Od 19 września na stacjach paliw w Polsce kierowcy mogą doświadczyć zawirowań cenowych. Oczekuje się, że diesel, benzyna i LPG będą oferowane w szalonych wyprzedażach. To nie tylko efekt cen na rynku hurtowym, ale i decyzji Orlenu o stałym obniżeniu cen. Jaki to będzie miało wpływ na sytuację na polskim rynku, ocenili eksperci z Biura Maklerskiego Reflex.

Orlen kończy promocję i ostro obniża ceny

„Za nami kolejny tydzień obniżek cen paliw na rynku hurtowym” – podsumowują Urszula Cieślak i Rafał Zywert z BM Reflex. „Tym razem w większym stopniu obniżki dotyczą oleju napędowego. Spadają także, po raz kolejny z rzędu, ceny paliw na stacjach. Mimo że nie wracają do poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie, to sytuacja się nie pogarsza. O ile ceny benzyny Pb95 i autogazu są o 10% wyższe niż przed rokiem, to diesel wciąż jest droższy o 33%” – wskazują.

„W piątek, w pierwszym dniu bez promocji, na stacjach PKN Orlen odnotowaliśmy obniżki cen benzyny i oleju napędowego o około 20 groszy na litrze” – zauważają eksperci. „W zamian za rabat 30 gr/l przysługujący dla określonych transakcji, od 16 września wszyscy kierowcy tankujący na stacjach Orlenu zapłacą mniej. Na ten ruch krajowego koncernu odpowiedzą z pewnością także pozostali operatorzy na rynku. Zmiany będą wprowadzane na bieżąco. Chodzi zarówno o obniżki cen, jak i o wygaszanie promocji w obecnym kształcie” – przewidują.

Duże spadki cen paliw za nami i przed nami

Z danych zebranych przez BM Reflex wynika, że obecnie na stacjach za benzynę bezołowiową 95-tkę płacimy 6,36 zł/l. To aż 17 gr na litrze mniej niż przed tygodniem. 20-groszowe spadki zanotowano w przypadku benzyny Pb98, która kosztuje średnio 7,25 zł/l i diesla sprzedawano po 7,36 zł/l. W dół poszły też ceny autogazu, bo średnia ogólnopolska cena LPG wynosi 3,10 zł/l (-5 gr).

Ceny paliw od 7 września - diesel, benzyna, LPG
fot. freepik.com – Max4e

„W przyszłym tygodniu średnie ceny benzyny i oleju napędowego mogą spaść o około 10-20 groszy na litrze” – prognozują analitycy. Oznacza to, że benzyna Pb95 może kosztować nawet 6,16 zł/l, a Pb98 już tylko 6,95 zł/l. Ceny za diesel w optymistycznym scenariuszu powinny ulokować się na poziomie 7,16 zł/l. Niestety tak dużych spadków nie zaliczy średnia cena LPG, która może spaść, ale co najwyżej o kilka groszy.

Sytuacja na rynku ropy

„W piątek ropa Brent kosztowała około 91 dolarów za baryłkę i jest niecałe 2 USD/bbl tańsza niż przed tygodniem” – informują Cieślak i Zywert. „Międzynarodowa Agencja Energii zgodnie z najnowszymi prognozami spodziewa się wzrostu światowego popytu na ropę naftową. W tym roku o 2 mln baryłek dziennie, a w przyszłym o 2,1 mln bbl/d. W sierpniu eksport rosyjskiej ropy naftowej i paliw kształtował się na średnim poziomie 7,6 mln bbl/d. To oznacza, że był zaledwie 0,39 mln bbl/d (5%) niższy w porównaniu z okresem sprzed ataku Rosji na Ukrainę” – dodają.

Ceny ropy w dół
fot. stock.adobe.com – qiujusong

„Eksport ropy naftowej do UE i Wielkiej Brytanii zmniejszył się od początku roku o 0,88 mln bbl/d do 1,7 mln bbl/d” – wyliczają eksperci BM Reflex. „Import diesla do UE nadal utrzymuje się na wysokim poziomie 0,6 mln bbl/d. W grudniu tego roku i lutym 2023 wchodzą embarga na rosyjską ropę naftową i produkty naftowe. To oznacza, że Rosja będzie musiała znaleźć nowe rynki dla około 1,4 mln bbl/d ropy naftowej i 1 mln bbl/d produktów naftowych” – przypominają.

Chiny i Indie zastąpią Rosję?

„Chiński rząd najprawdopodobniej zezwoli w IV kwartale tego roku na eksport 1,5 mln ton (12 mln baryłek) produktów naftowych (olejów, benzyn i paliwa lotniczego)” – przekazują analitycy. „Wolumen 1,5 mln ton jest niewielki, ale na rynku nie brakuje spekulacji, że może być on znacznie wyższy. Oleje napędowe i opałowe z Chin i Indii mogą w 2023 r. stanowić istotną alternatywę dla objętego (od 5 lutego) embargiem UE produktu rosyjskiego. Z drugiej strony decyzja Chin może być wyrazem słabnącej konsumpcji na rynku wewnętrznym” – spekulują.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News