PILNE: Od poniedziałku tyle będzie kosztować diesel i benzyna w Polsce! Oto najbardziej aktualna prognoza cen paliw [RAPORT]

PILNE: Od poniedziałku tyle będzie kosztować diesel i benzyna w Polsce! Oto najbardziej aktualna prognoza cen paliw [RAPORT]

Od poniedziałku tyle będzie kosztować diesel i benzyna w Polsce

Podaj dalej

Eksperci z Biura Maklerskiego Reflex opracowali najbardziej aktualną prognozę cen paliw w Polsce. W porównaniu do innych, ta może nieco zaskoczyć kierowców. Ile od poniedziałku będzie kosztować diesel i benzyna? Wszystko wydaje się już jasne!

W mijającym tygodniu na stacjach paliw w Polsce obserwowano głównie podwyżki. Z danych zebranych przez BM Reflex wynika, że diesel podrożał o 17 gr do średniego poziomu 7,20 zł/l. Natomiast benzyna 95-tka była wyceniana zazwyczaj o 8 gr drożej niż tydzień temu, bo średnio po 6,50 zł/l. Jedyny spadek – minimalny, ale zawsze – zaobserwowano w przypadku LPG, bowiem autogaz potaniał o 2 gr do średniej 3,62 zł/l.

Od 25 kwietnia zmiana cen paliw - diesel, benzyna LPG
fot. freepik.com – vadish

Ile będzie kosztować diesel i benzyna w Polsce?

Co ważne, na krajowych stacjach paliw widać coraz większą spójność cenową. Jeszcze 2-3 tygodnie temu, w zależności od regionu diesel, benzyna i LPG potrafiły mieć wysokie różnice cenowe. Teraz, gdy się to już unormowało, BM Reflex oszacował, ile mogą kosztować podstawowe paliwa w Polsce. Podwyżka jest nieunikniona, ale wbrew przewidywaniom innych analityków, powinna być widoczna jedynie w przypadku diesla.

„Do końca kwietnia średnie ceny benzyny Pb95 mogą utrzymać się na zbliżonym poziomie” – przewiduje Rafał Zywert, analityk BM Reflex. „Olej napędowy natomiast może jeszcze podrożeć o około 10-15 gr/l” – zapowiada. To oznacza, że za zwykłą benzynę będziemy płacić średnio 6,50 zł/l. Jednak diesel nieco bardziej uderzy po kieszeni, bo średnia cena może wynieść 7,30-7,35 zł/l. Nie oszacowano nowej ceny autogazu, ale LPG dalej może minimalnie tanieć.

Polacy stosują nowy trik na tańszy diesel, benzynę i LPG
fot. stock.adobe.com – burak

Ile kosztuje ropa?

Na zakończenie tygodnia, ceny czerwcowej serii kontraktów na ropę naftową Brent wyraźnie potaniały. „W skali tygodnia o 8 dolarów za baryłkę” – zauważa Zywert. „W piątek rano ropa Brent kosztuje około 107 USD/bbl. Kwestia embarga na rosyjską ropę naftową jest cały czas aktualna. Jednak oświadczenie Niemiec o całkowitej rezygnacji z zakupów rosyjskiej ropy naftowej do końca tego roku, może sugerować, że wprowadzenia całkowitego embarga w krótkim okresie jest mniej prawdopodobne” – uważa ekspert.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News