PILNE: Od poniedziałku takie pieniądze będą musieli płacić Polacy za paliwo. Oto nowe ceny za diesel, benzynę i LPG dla Polski [RAPORT]

PILNE: Od poniedziałku takie pieniądze będą musieli płacić Polacy za paliwo. Oto nowe ceny za diesel, benzynę i LPG dla Polski [RAPORT]

benzyna diesel ceny paliw cena paliwo

Podaj dalej

Na takie prognozy ekspertów czekali wszyscy Polacy! Już od poniedziałku zaczniemy obserwować gwałtowane spadki cen paliw w naszym kraju. Już teraz diesel, benzyna i LPG są wyraźnie tańsze, ale to dopiero przedsmak tego, co kierowców czeka w przyszłym tygodniu. Dlaczego tak się dzieje, wyjaśnił znany analityk rynku paliw z portalu e-petrol.pl/.

Wracamy do taniej ropy

„W ostatnim tygodniu mieliśmy do czynienia z bardzo dynamicznymi zmianami, jeśli chodzi o rynek naftowy” wspomina dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petro.pl. „Wtorkowa sesja szczególnie zostanie zapamiętana przez inwestorów. W ciągu jednego dnia zobaczyliśmy spadek o blisko 10%, jeśli chodzi o cenę surowca. To było poniekąd podyktowane sytuacją w Chinach. Ma to związek z ogłoszeniem możliwości kolejnych lockdownów czy masowych testowań na terenie regionu szanghajskiego” tłumaczy.

„Oczywiście cały czas w mocy pozostają czynniki związane z obawą przed globalną recesją” przypomina ekspert. „Chodzi o problematyczną sytuację związaną z konsekwencjami obecnego kryzysu gospodarczego i popytem w najbliższych miesiącach. To w jakiś sposób utrzymywało cenę ropy na tych niższych poziomach w rejonie 100 dolarów. Nawet przez moment sprzedawano ją na poziomie poniżej 100 dolarów. Także tutaj wracamy zdecydowanie do niższych poziomów, jeśli chodzi o cenę ropy” zauważa.

Ile kosztuje diesel benzyna i LPG i czego spodziewać się od 11 lipca?

„Natomiast na rynku polskim już ma to pewien oddźwięk” ocenia dr Jakub Bogucki. „Zobaczyliśmy w tym tygodniu wyraźne zmiany spadkowe w stosunku do ubiegłego tygodnia. 7,74 zł/l, czyli o 8 gr mniej kosztuje benzyna 95-oktanowa. Zrównał się z nią również olej napędowy, kosztujący na polskich stacjach również 7,74 zł/l. To jest o 15 gr mniej niż tydzień temu” wylicza.

„Jeśli chodzi natomiast o perspektywy na najbliższy czas, to wprawdzie na rynku hurtowym widzimy już lekką korektę zwyżkową” zwraca uwagę analityk. „Ale mimo wszystko spodziewamy się, że te znaczące spadki, jakie mieliśmy w pierwszej części tygodnia, będą cały czas oddziaływać na ceny detaliczne. Czyli po prostu możemy spodziewać się obniżek!” zapowiada.

„W przypadku benzyny 95-oktanowej ceny powinny zawrzeć się na większości stacji w przedziale 7,49 a 7,62 zł/l” prognozuje dr Jakub Bogucki. „Z kolei w przypadku diesla ceny będą mniej więcej na poziomie 7,52-7,65 zł/l. Natomiast jeśli chodzi o autogaz, tutaj również rysuje nam się cały czas perspektywa niższych cen. Te powinny wynosić między 3,30 a 3,40 zł/l” zapowiada ekspert e-petrol.pl/.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News