PILNE: Od poniedziałku Polacy zapłacą potężne pieniądze za paliwo! Ekspert ujawnił, jakie ceny za diesel, benzynę i LPG szykują stacje

PILNE: Od poniedziałku Polacy zapłacą potężne pieniądze za paliwo! Ekspert ujawnił, jakie ceny za diesel, benzynę i LPG szykują stacje

Ekspert ujawnił, jakie ceny paliw szykują stacje

Podaj dalej

Jeśli ktoś myślał, że planując wakacje w czerwcu, zatankuje tanio samochód to jest w dużym błędzie. Ceny paliw wzrosły przed weekendem do bardzo wysokiego poziomu, a najgorsze przed nami. Znana analityk rynku paliw ujawniła, jakie ceny za diesel, benzynę i LPG planują od poniedziałku ustalić stacje paliw.

Grube podwyżki

Eksperci z e-petrol.pl od wielu lat monitorują rynek paliw w Polsce, ale takiej drożyzny jak w przypadku benzyny nie odnotowano nigdy. Po raz pierwszy w historii benzyna 98-oktanowa osiągnęła średnią cenę ponad 8 zł za litr! „Oznacza to, że w ciągu tygodnia paliwo to podrożało o 16 gr” – wylicza Magdalena Robak, analityk rynku paliw e-petrol.pl. „Jeszcze bardziej drastyczny wzrost dotyczy średniej ogólnopolskiej ceny popularnej 95-tki, która podrożała aż o 22 gr na litrze. Dziś paliwo to oferowane jest w sprzedaży na stacjach po 7,55 zł/l” – dodaje.

Na szczęście nie wszystkie paliwa drożeją w takim tempie. Jednak diesel wkrótce może wpaść w wir skokowych podwyżek. Takim trendom wciąż opiera się LPG. „W porównaniu do benzyn, zaledwie o 4 gr podrożał natomiast olej napędowy” – zauważa ekspertka. „Jego średnia ogólnopolska cena to dzisiaj 7,13 zł/l. Natomiast trzeci tydzień z kolei tanieje autogaz. W tym tygodniu jego cena spadła o 3 gr i wynosi 3,59 zł/l” – informuje.

Ropa na razie nie będzie tanieć

Niestety sytuacja na rynkach światowych nie zwiastuje nadziei na nadejście obniżek cen paliw. Rosnący popyt, jak zwykle ma to miejsce w wakacje, podwyższa notowania ropy naftowej wespół z decyzjami Unii Europejskiej. Wspólnota porozumiała się między sobą, co do kształtu kolejnego pakietu sankcji na Rosję. Tym razem uderzają one mocno w sektor naftowy agresora, który 100 dni temu najechał Ukrainę. Na razie jedynym czynnikiem nieco łagodzącym skutki tych wzrostów jest nieco mocniejsza złotówka względem dolara (kurs 4,28).

„Maj na giełdzie w Londynie był szóstym z kolei miesiącem, który notowania ropy zakończyły na plusie” – zwraca uwagę Magdalena Robak. „W tym tygodniu do bardzo wyraźnych wzrostów, ponad poziom 122 dolarów za baryłkę, doszło po tym, jak kraje Unii Europejskiej porozumiały się co do embarga na ropę i paliwa pochodzące z Rosji. Jeśli chodzi natomiast o decyzję OPEC+ dotyczącą zwiększenia dziennych limitów wydobycia ropy, na razie nie ma ona większego wpływu na sytuację na rynku” – tłumaczy.

Przyzwyczajajmy się do ósemki z przodu

„Prognozy na nadchodzący tydzień mogą niestety napawać kierowców lękiem, ponieważ przewidujemy, że stopniowo w ciągu przyszłego tygodnia paliwa tradycyjne, czyli benzyny i olej napędowy, mogą podrożeć o kilkadziesiąt groszy na litrze” – przestrzega analityk. Z danych e-petrol.pl wynika, że benzyna Pb95 może kosztować średnio 7,70-7,94 zł/l. Oznacza to, że coraz częściej możliwe będzie spotkanie stacji, gdzie cena przekroczy 8 zł/l. Pb98 poniżej tego progu wydaje się już niemożliwe z prognozą 8,25-8,57 zł/l. Dużą podwyżkę zobaczymy też na dieslu, który może kosztować 7,33-7,48 zł/l.

ceny paliw diesel benzyna
fot. freepik.com

„Lepsze wiadomości mamy dla tankujących autogaz” – uspokaja Robak. „Mimo że paliwo to będzie drogie, to jednak ceny powinny utrzymać się na stabilnym poziomie z tego tygodnia” – prognozuje. Niewykluczona jest nawet minimalna obniżka do średniego poziomu 3,56 zł/l. Analitycy nie będą jednak zdziwieni, jeśli średnia cena podskoczy do 3,66 zł/l. Jednak takie wahania nie wpłyną znacząco na zwiększenie budżetu jazdy na LPG, które staje się coraz korzystniejszą opcją w transporcie samochodowym.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News