PILNE: Od poniedziałku Polacy będą zmuszeni płacić takie pieniądze za diesel, benzynę i LPG. To jednak nie będą tanie wakacje [RAPORT]

PILNE: Od poniedziałku Polacy będą zmuszeni płacić takie pieniądze za diesel, benzynę i LPG. To jednak nie będą tanie wakacje [RAPORT]

benzyna diesel akcyza vat ceny paliw podatki

Podaj dalej

Ostatnie tygodnie przyzwyczaiły kierowców do mocnych obniżek cen paliw. Niestety eksperci przewidują, że to już koniec takich spadków stawek za diesel, benzynę i LPG. To prawdopodobnie koniec nadziei Polaków na tanie paliwo w wakacje.

To były mocne obniżki

Wielu kierowcom będzie ciężko pogodzić się z takim stanem rzeczy, zwłaszcza porównując ceny paliw sprzed tygodnia. „Największa obniżka dotyczy średniej ogólnopolskiej ceny benzyny Pb95, która potaniała aż o 23 gr/l” – zauważa Magdalena Robak, analityk rynku paliw e-petrol.pl. „Dziś za litr tego paliwa kierowcy płacą przeciętnie 7,51 zł/l” – wskazuje.

W dół poszły też inne paliwa, m.in. wciąż popularny diesel. „O 18 gr potaniał również olej napędowy, średnia ogólnopolska cena tego paliwa wynosi aktualnie 7,56 zł/l” – wylicza ekspertka. „Obniżka, ale mniej spektakularna dotyczy również ceny autogazu. Paliwo to potaniało o 6 gr i jest oferowane w sprzedaży detalicznej po 3,39 zł/l” – dodaje.

Dwucyfrowa kwota ceny ropy

Tańsze paliwo to efekt obniżek w hurcie, które z kolei napędziła m.in. sytuacja na rynkach światowych. „Na giełdzie w Londynie w tym tygodniu ropa naftowa wyraźnie tanieje” – zwraca uwagę Magdalena Robak. „Dzisiaj za baryłkę surowca płaci się już poniżej 100 dolarów” – mówi.

„W tym tygodniu mocny impuls do obniżek dały obawy z możliwym spowolnieniem gospodarczym na świecie oraz wzrastająca liczba zachorowań na Covid-19 w Chinach” – wyjaśnia analityczka. „Chiny są największym światowym importerem ropy i taka sytuacja budzi obawy o popyt na ropę i paliwa ze strony tej gospodarki” – tłumaczy.

Ile będzie kosztować diesel, benzyna i LPG?

„Prognozy e-petrol.pl na nadchodzący tydzień zakładają, że nie zmienią się ceny oleju napędowego oraz autogazu” – zapowiada Magdalena Robak. „Jeśli chodzi natomiast o benzyny, to mogę one tanieć. Natomiast obniżki nie będą już tak wyraźne jak dotychczas. Przewidujemy, że  benzyny mogą maksymalnie potanieć o do 5 gr na litrze” – prognozuje.

Prognoza cen paliw 18-24 lipca 2022
screen e-petrol.pl

Raport e-petrol.pl wskazuje, że w przyszłym tygodniu cena benzyny Pb95 powinna kosztować średnio 7,46-7,57 zł/l. Natomiast 98-oktanowa benzyna ma być sprzedawana po 8,10-8,25 zł/l. Ceny za diesel będą wahać się między 7,52 a 7,63 zł/l. Cena LPG powinna kształtować się w przedziale 3,30-3,41 zł/l.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News