PILNE: Od poniedziałku ceny paliw w Polsce to będzie szaleństwo! Ekspert zauważa, że wzrosty są nawet 5-krotne!

PILNE: Od poniedziałku ceny paliw w Polsce to będzie szaleństwo! Ekspert zauważa, że wzrosty są nawet 5-krotne!

Od poniedziałku ceny paliw to będzie szaleństwo

Podaj dalej

Szaleństwo – tym słowem można określić to, co czeka nas w przyszłym tygodniu na stacjach paliw w Polsce. Za diesel i benzynę kierowcom przyjdzie zapłacić olbrzymie pieniądze, mimo dwóch tarcz antyinflacyjnych. Ekspert zwraca uwagę na kilka bardzo ważnych rzeczy.

Niepotrzebna panika

W tym tygodniu w Polsce wybuchła pewna panika związana z nieuzasadnionymi obawami o brak paliwa po wybuchu wojny na Ukrainie. „Paniczna reakcja kierowców i kolejki na stacjach paliw uderzyły w krajową infrastrukturę logistyczną” – zauważa Rafał Zywert, ekspert BM Reflex. „Dzienny wolumen sprzedaży wzrósł nawet 5-krotnie, co niestety zaowocowało brakiem paliw na części stacji” – dodaje.

Z tą promocją Diesel w Polsce jeszcze taniej
fot. stock.adobe.com – Chinnabuth

To z kolei wywołało drastyczne skoki stawek za diesel i benzynę. „W czwartek koło południa średnio za litr benzyny Pb95 i oleju napędowego płaciliśmy w Polsce jeszcze 5,57 oraz 5,62 zł” – sprawdził analityk. „W piątek rano na większości stacji paliw ceny zbliżają się do średniego poziomu 5,80-5,90 zł/l”. Sytuacja pogarsza się jednak z godziny na godzinę, przez co nawet dyskontowe stacje sprzedają paliwo za minimum 5,99 zł/l.

Ile będzie kosztować diesel i benzyna?

Skutki tego będziemy odczuwać także w przyszłym tygodniu. Od poniedziałku należy spodziewać się kolejnych, choć nie tak gwałtownych wzrostów. „Wszystko wskazuje na to, że w perspektywie najbliższych kilku dni za litr benzyny Pb95 oraz oleju napędowego zapłacimy w granicach 5,80-6,20 zł/l” – prognozuje ekspert. Ciężko to dokładnie przewidzieć, bo wiele zależy od konkurencji i charakterystyki lokalnego mikrorynku.

Ceny paliw w Polsce oszaleją
fot. stock.adobe.com – alexanderuhrin

Wpływ na duże podwyżki ma sytuacja na rynku hurtowym. „W skali tygodnia hurtowe ceny benzyny Pb95 wzrosły 37 gr./l netto, diesla natomiast 45 gr./l” – wylicza Zywert. Paniczna reakcja Polaków może wywołać bardzo krótkotrwałe braki w dostępności. „Sytuacja powinna jednak wrócić do normy w ciągu kilku dni, gdyż dostawy ropy naftowej i produktów ropopochodnych do Polski realizowane są zgodnie z harmonogramem” – uspokaja analityk.

Co się dzieje z ropą?

Na rynku ropy doszło oczekiwanych podwyżek. Za baryłkę ropy brent trzeba było płacić już nawet 106 dolarów, ale w piątek rano widać tendencję zniżkową. „Rynek próbuje wyceniać prawdopodobieństwo zakłóceń dostaw ropy naftowej i gazu do Europy” – wyjaśnia Rafał Zywert. „W krótkim okresie wydaje się to jednak mniej prawdopodobne. Ponad 2,5 mln bbl/d samej ropy naftowej, a w sumie około 6 mln bbl/d ropy naftowej i produktów gotowych trafia do Europy z Rosji, co stanowi blisko 25% całkowitego importu do Europy ropy naftowej i paliw. Północną nitką rurociągu Drużba („Przyjaźń”) płynie około 1 mln bbl/d ropy naftowej, która trafia do Polski, Niemiec i Holandii”.

Źródło: www.reflex.com.pl

PILNE: Daniel Obajtek ostro reaguje na ceny paliw w Polsce! Stacje oferujące diesel i benzynę po 10 zł za litr mocno pożałują

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News