PILNE: Od poniedziałku ceny paliw w Polsce oszaleją! Kierowcy zapłacą za diesel i benzynę duże pieniądze

PILNE: Od poniedziałku ceny paliw w Polsce oszaleją! Kierowcy zapłacą za diesel i benzynę duże pieniądze

Ceny paliw w Polsce oszaleją

Podaj dalej

Rządowa tarcza antyinflacyjna 2.0 działa tylko nieco ponad 2 tygodnie, a już powoli bledną jej efekty na stacjach paliw. Ceny za diesel i benzynę rosną w zastraszającym tempie, a znani eksperci radzą zapomnieć o obniżkach.

Eksperci mieli rację

Analitycy BM Reflex przekonywali w ubiegłym tygodniu, że ten tydzień będzie stał kolejnych wyraźnych podwyżek cen paliw. Tak też się stało, bo diesel i benzyna poszły w górę o ok. 8-9 groszy na litrze. Bezołowiowa 95-tka kosztuje teraz średnio 5,39 zł/l, a olej napędowy 5,45 zł/l.

Polacy stosują nowy trik na tańszy diesel, benzynę i LPG
fot. stock.adobe.com – burak

Minimalnie tańszy (o 1 gr) znów jest autogaz, bowiem jego średnia cena stopniała do 2,68 zł/l. Nie zmienia to faktu, że w porównaniu z 2021 r. płacimy o ok. 10-12 proc. więcej za paliwo. W tym okresie najbardziej zdrożał diesel, bo aż o 60 gr na litrze. Względem lutego 2021 r. benzyna zdrożała o 54 gr/l, a LPG o 26 gr/l.

Ile będzie kosztować diesel i benzyna?

Wydaje się, że na horyzoncie jest jednak światełko w tunelu, bowiem cena ropy zaczęła spadać. Ropa brent kosztowała w środku piątkowej sesji nawet 90,44 dolarów za baryłkę. „O obniżkach cen na stacjach na razie nie mówimy, jednak kolejny tydzień powinien przynieść mniejszą zmienność cen, a skala ewentualnych podwyżek powinna być wyraźnie poniżej 10 gr/l” – zapowiadają Urszula Cieślak i Rafał Zywert z BM Reflex.

Dopłaty na paliwo w Polsce
fot. stock.adobe.com – hedgehog94

Eksperci przewidują, że benzyna 95-tka może po weekendzie kosztować średnio 5,45 zł/l. Diesel prawdopodobnie wzrośnie do poziomu 5,50 zł/l. „Należy się liczyć z tym, że maksymalne ceny paliw będą wyższe od średnich o około 15 groszy na litrze” – przypominają analitycy BM Reflex. To oznacza, że na niektórych stacjach Pb95 może kosztować do 5,60 zł/l, a ON aż 5,65 zł/l.

Ceny ropy wystrzelą?

Jednak nadzieje na trend spadkowy cen ropy wydaje się mało realny. Na zamknięciu piątkowej sesji ropa brent kosztowała już 93,80 USD/bbl. Nagły zwrot wynika z faktu niepokojących doniesień ze wschodu Ukrainy, gdzie w każdej chwili Rosja może przeprowadzić inwazję. „Rynek próbuje wyceniać różne scenariusze ataku Rosji na Ukrainę i ich potencjalne skutki dla podaży ropy naftowej i paliw” – tłumaczą Cieślak i Zywert. Ewentualne wzrosty cen może wyhamować nadchodzące porozumienie USA i Iranu ws. umowy nuklearnej.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News