PILNE: Od poniedziałku cena za paliwo w Polsce ulegnie dużej zmianie! Po ile diesel, benzyna i LPG? [OPINIA EKSPERTA]

PILNE: Od poniedziałku cena za paliwo w Polsce ulegnie dużej zmianie! Po ile diesel, benzyna i LPG? [OPINIA EKSPERTA]

Od poniedziałku duże zmiany cen paliw w Polsce

Podaj dalej

To już pewne! Od poniedziałku Polacy zapłacą za paliwo mniej i to naprawdę dużo mniej. Ceniona ekspert rynku paliw w najnowszym nagraniu zapowiedziała, o ile taniej zapłacimy za diesel, benzyna i LPG.

Paliwo już taniało, podobnie jak ropa naftowa

„Po miesiącu nieprzerwanych podwyżek cen benzyny Pb95 i oleju napędowego początek kwietnia przyniósł nareszcie spadek cen tych paliw” – zauważa Magdalena Robak, analityk rynku paliw e-petrol.pl. „Benzyna potaniała o 15 gr do poziomu 6,52 zł za litr. Diesel potaniał o 37 groszy i jego średnia ogólnopolska cena wynosi 7,28 zł. Jedynie o 6 gr spadła natomiast cena autogazu. Dziś za litr tego paliwa kierowcy płacą przeciętnie 3,73 zł” – wylicza. Cytowaną analizę można obejrzeć w odtwarzaczu poniżej.

„Początek tego tygodnia na giełdzie w Londynie rozpoczął się od wzrostów cen ropy naftowej do poziomu około 107 dolarów za baryłkę” – przypomina ekspert. „Było to związane z planami nałożenia kolejnych sankcji na Rosję przez Stany Zjednoczone i kraje Unii Europejskiej. W połowie tego tygodnia ropa natomiast zaczęła tanieć do poziomu około 100-101 dolarów za baryłkę, co jest związane z decyzją Międzynarodowej Agencji Energetycznej, która postanowiła o historycznym uwolnieniu 120 mln baryłek ropy z rezerw strategicznych. To ma uspokoić sytuację na rynku i przyczynić się do zahamowania wzrostów cen ropy” – wyjaśnia.

Ile będzie kosztować diesel, benzyna i LPG?

„Prognozy e-petrol.pl na nadchodzący tydzień są optymistyczne dla kierowców” – zapowiada Magdalena Robak. „Spodziewamy się bowiem, że około 10-15 gr mogą potanieć benzyny (Pb95 i Pb98 – przyp. red.). Diesel może potanieć nawet do 20 gr na litrze. Jeśli chodzi natomiast o autogaz, spodziewamy się, że cena tego paliwa może spaść o około 15 gr” – dodaje. Z danych ujawnionych na stronie e-petrol.pl wynika, że średnia cena Pb95 powinna kształtować się w przedziale 6,34-6,48 zł/l. Diesel w końcu może kosztować średnio nawet 6,99 zł/l, ale może to być też 7,15 zł/l. Zakres średnich cen LPG powinien wynieść 3,60-3,72 zł/l.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News