PILNE: Od połowy marca potężna obniżka na ceny paliw w Polsce! Eksperci wyjaśniają czemu diesel, benzyna i LPG będą dużo tańsze

PILNE: Od połowy marca potężna obniżka na ceny paliw w Polsce! Eksperci wyjaśniają czemu diesel, benzyna i LPG będą dużo tańsze

Potężna obniżka na ceny paliw w Polsce

Podaj dalej

W opinii wielu kierowców ceny paliw w Polsce ostatnio oszalały. Teraz zmotoryzowani sami zgłupieją, bo okazuje się, że diesel, benzyna i LPG będą dużo tańsze. Eksperci branży paliwowej wyjaśnili, dlaczego mamy tak ogromne wahania.

Padły rekordy Polski

Z danych Biura Maklerskiego Reflex wynika, że w tym tygodniu odnotowano rekordowe podwyżki cen paliw w Polsce. Benzyna bezołowiowa 95 zdrożała średnio o 91 gr na litrze, przez co średnio płacimy za nią 7,05 zł/l. Nieco bardziej poszybowały cenę za benzynę 98-oktanową, bo aż o 1,05 zł/l do góry, czyli do poziomu 7,50 zł/l.

Od poniedziałku ceny paliw to będzie szaleństwo
fot. stock.adobe.com – REDPIXEL

Najbardziej bolesną podwyżkę widać na przykładzie oleju napędowego. Diesel jest droższy średnio o 1,55 zł/l, co oznacza średnią cenę 7,94 zł/l. Taka stawka oznacza, że w Polsce nie brakuje już stacji, na których ON ma ósemkę z przodu. Lekko nie mieli też korzystający z LPG, bowiem autogaz zdrożał w tydzień o 75 gr. To daje średnią stawkę 3,65 zł/l.

Ceny paliw w Polsce będą niższe

Jednak nadchodzący tydzień to będzie nagły zwrot drożyzny na polskich stacjach. To zasługa uspokojenia cen ropy, która spadła w okolice 110 dolarów za baryłkę. Zresztą w hurcie zauważono już pierwszą obniżkę cen paliw od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. Jest jeszcze za wcześnie na korekty cen detalicznych, ale od połowy marca kierowcy powinni w końcu się ich doczekać.

Od marca ceny paliw w Polsce to może być masakra
fot. stock.adobe.com – pathdoc

„Kolejny tydzień powinien przynieść obniżki na niemal wszystkich stacjach, jednak z dużym zróżnicowaniem skali tych obniżek – od kilku do kilkudziesięciu groszy” – prognozują Urszula Cieślak i Rafał Zywert z BM Reflex. „Nie zmienia to faktu, że sytuacja w dalszym ciągu będzie nerwowa. Zwiększenie dostaw ropy z innych kierunków i przebieg konfliktu na Ukrainie w dalszym ciągu będą wpływały na przyszłe ceny paliw” – podkreślają analitycy.

Stabilizacja na rynku ropy

Eksperci zauważają, że widać już symptomy zapowiadające większą stabilizację branży. Ceny majowej serii kontraktów stabilizują się już w rejonie 111 dolarów za baryłkę. „Wydaje się, że rynek zaczyna powoli wyceniać zakończenie wojny, a przynajmniej brak realnych, większych zakłóceń dostaw rosyjskich surowców energetycznych” – oceniają Cieślak i Zywert. Oboje zwracają też uwagę na kolejne informacje o zwiększeniu wydobycia ropy.

Ceny ropy spadają
fot. stock.adobe.com – Ded Pixto

„W lutym produkcja OPEC+ wzrosła o 0,56 mln bbl/d i jest to największy miesięczny wzrost od lipca 2021” – zauważają eksperci BM Reflex. Na rynek trafi wkrótce jeszcze więcej surowca, bowiem OPEC+ planuje zwiększyć dzienne wydobycie o 0,4 mln baryłek. To w połączeniu z ponownym uwolnieniem rezerw przez USA i Międzynarodową Agencję Energetyczną (MAE) powinno jeszcze bardziej wpłynąć na niższe ceny ropy.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News