PILNE: Od nowego roku kluczowa opłata dla kierowców ostro w górę! Dzień spóźnienia i Polacy zapłacą 2000 zł

PILNE: Od nowego roku kluczowa opłata dla kierowców ostro w górę! Dzień spóźnienia i Polacy zapłacą 2000 zł

Kluczowa opłata dla kierowców ostro w górę

Podaj dalej

Od 2023 r. kierowcy w Polsce mogą spodziewać drastycznej podwyżki jednej z kluczowych opłat dla wielu kierowców. Rząd zgodził się podnieść ją bardzo ostro, bo zamiast dotychczasowych 300-400 zł, zmotoryzowani zapłacą 2000 zł! Choćby dzień spóźnienia na czas obowiązywania aktualnych przepisów będzie zatem bardzo kosztowny.

Dla osób, które lubią zbyt szybko jeździć po drogach publicznych to nie będą łatwe czasy. Od 17 czerwca ubezpieczyciele dostali dostęp do informacji o punktach karnych i mandatach kierowców. To znacząco wpłynie na wysokość składki za OC i AC kierujących z tzw. grupy podwyższonego ryzyka.

Drożej, dłużej, trudniej

Okazuje się, że piraci drogowi zapłacą też sporo więcej za kursy reedukacyjne, którymi w 1 dzień można było zredukować liczbę punktów karnych. Jak informuje prawo.pl, Ministerstwo Infrastruktury chciało podnieść opłatę za kursy reedukacyjne do 500 zł.

Prawo jazdy, karta pojazdu, dowód rejestracyjny
fot. stock.adobe.com – Pio Si

Jednak wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego postulowały, aby ta stawka była bardziej odstraszająca. Zdaniem WORD-ów taka stawka w obliczu inflacji nie pozwala nawet na pokrycie kosztów przeprowadzenia kursu. Na ostatnim posiedzeniu prac nad nowymi przepisami uznano, że kierowcy za kurs reedukacyjny zapłacą aż 2000 zł.

Co więcej, kursy reedukacyjne nie będą powszechne w dowolnym momencie, a dopiero po przekroczeniu 24 punktów karnych i zatrzymaniu prawa jazdy. Same zajęcia mają też nie trwać już 6 godzin, a nawet 28 godzin w ciągu 4 dni. Ostateczny kształt nowych przepisów powinniśmy poznać jeszcze w tym roku, ale ich wejście w życie możliwe jest raczej dopiero w 2023 r.

Co z opłatami za dowód rejestracyjny czy tablice?

Jak ustaliło prawo.pl, resort infrastruktury nie przychylił się do prośby wydziałów komunikacji o podwyższenie innych opłat. Chodzi o należności za wydawanie dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych czy wtórników. Urzędy argumentowały to ciągłym podwyższaniem opłat ze strony Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Jednak ministerstwo zauważa, że organy samorządowe za sprawą pakietu deregulacyjnego otrzymały redukcję niektórych kosztownych obowiązków. W obliczu tego, aby nie zwiększać jeszcze bardziej inflacji, owe opłaty pozostaną na niezmienionym poziomie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News