PILNE: Od marca ceny paliw w Polsce to będzie masakra? Diesel i benzyna będą powyżej 6 zł za litr, jeśli Unia Europejska zrobi jeden ruch

PILNE: Od marca ceny paliw w Polsce to będzie masakra? Diesel i benzyna będą powyżej 6 zł za litr, jeśli Unia Europejska zrobi jeden ruch

Od marca ceny paliw w Polsce to może być masakra

Podaj dalej

Diesel i benzyna w Polsce są jednymi z najtańszych w Europie, ale z dnia na dzień może się zmienić. Wiele zależy od decyzji Unii Europejskiej, która może nakazać cofnięcie rządowej tarczy antyinflacyjnej. Wówczas olej napędowy i bezołowiowa 95-tka będą kosztować powyżej 6 zł za litr, a LPG powyżej 3 zł za litr.

Obecnie tzw. tarcza antyinflacyjna 2.0 obowiązuje do 31 lipca 2022 r. Zgodnie z jej założeniami obniżono stawkę podatku VAT na paliwa silnikowe z 23 do 8 proc. Były minister finansów, Tadeusz Kościński przypomniał w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że legalność takiego zabiegu pozostaje otwarta. Co do zasady najpierw zgodę powinna wydać na to Unia Europejska, ale w Polsce nikt jej o zdanie nie pytał.

Na żywność było przyzwolenie, a paliwach nie było rozmowy

Podobnie zrobiono z VAT-em na żywność, który wynosi obecnie 0 proc. Jednak już wcześniej Komisja Europejska zakomunikowała, że nie będzie oponować w tej sprawie. Jednak żadnych konsultacji nie było ws. obniżenia podatku VAT na paliwa. „Trwa więc test, jak zareaguje Komisja” – tłumaczy w rozmowie z „RP” Tadeusz Kościński. „Może dowiemy się, że postąpiliśmy niesłusznie z dyrektywą i będziemy musieli to bardzo szybko odkręcić” – ostrzega były minister finansów.

Tadeusz Kościński, były minister finansów
fot. facebook.com/gov.pl.finanse

Aktualnie nikt wie jak może zareagować Unia Europejska, ale ewentualna interwencja mogłaby zostać podjęta nawet w marcu. Może się jednak zdarzyć, że Bruksela nie będzie przeszkadzać w zwalczaniu inflacji (w tamtym tygodniu przekroczyła 9 proc.). Szybki powrót do wysokich cen paliw na pewno nie pomógłby sprawie. Tymczasem rząd już teraz rozważa wydłużenie deadline’u tarczy. Kościński zauważa jednak, że im bliżej do wyborów, tym trudniej będzie znieść tarczę.

6 zł jest realne nawet z niskim VAT-em

Jednak diesel i benzyna mogą osiągnąć stawkę powyżej 6 zł za litr nawet z obniżonym VAT-em. Wiele zależy od tego jak rynki będą reagować na coraz bardziej agresywną postawę Rosji względem Ukrainy. Eksperci przewidują, że może to wywindować ceny ropy do poziomów powyżej 100 dolarów za baryłkę. Wówczas kwestią czasu będzie podniesienie cen w hurcie. Od tego już bardzo niedaleka droga do podwyżek na stacjach paliw dla klientów detalicznych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News