PILNE: Od jutra w Polsce jednak zupełnie inne ceny paliw! Za diesel, benzynę i LPG będziemy zmuszeni płacić takie oto pieniądze [RAPORT]

PILNE: Od jutra w Polsce jednak zupełnie inne ceny paliw! Za diesel, benzynę i LPG będziemy zmuszeni płacić takie oto pieniądze [RAPORT]

Od jutra zupełnie inne ceny paliw. Diesel, benzyna, LPG

Podaj dalej

Polacy nie mogą doczekać się nowego tygodnia, bowiem z prognoz e-petrol.pl wynika, że możemy liczyć na duże obniżki cen paliw. Jednak jak ocenia Biuro Maklerskie Reflex, diesel, benzyna i LPG mogą już nie być dużo tańsze. W najnowszym komentarzu tłumaczą, co stoi za takimi przewidywaniami.

Za paliwo płacimy coraz mniej

„Od początku wakacji notujemy obniżki cen paliw na rynku krajowym, do czego w dużym stopniu przyczynia się notowana w tym tygodniu korekta cen ropy naftowej” – tłumaczą Urszula Cieślak i Rafał Zywert, eksperci BM Reflex. „Dość szybka reakcja właścicieli stacji paliw powoduje z kolei, że na koniec tego tygodnia płacimy dużo mniej niż tydzień temu. I tak ceny benzyny Pb95 spadły średnio o 21 groszy na litrze, a benzyny Pb98 o 12 gr/l. Olej napędowy potaniał o 23 gr/, a autogaz o 5 gr/l” – wyliczają.

Z raportu BM Reflex wynika, że przed weekendem ceny paliw w Polsce kształtowały się na następującym poziomie. Najdroższa była benzyna 98-oktanowa, ponieważ kosztowała średnio 8,35 zł/l. Jednak najpopularniejsza odmiana benzyny Pb95 potaniała do średniego poziomu 7,61 zł/l. Za diesel płaciliśmy średnio 7,65 zł/l, a najtańszym paliwem było oczywiście LPG. Średnia cena za autogaz wynosiła bowiem 3,46 zł/l. Od lipca pojawiło się jednak sporo możliwości, aby tankować jeszcze taniej.

Od 4 lipca tyle będzie kosztować diesel, benzyna, LPG
fot. freepik.com – unaihuiziphotography

O ile taniej zatankujemy diesel, benzynę i LPG?

„Powiększa się lista stacji, które na okres wakacji wprowadzają promocyjne obniżki” – zauważają analitycy BM Reflex. „Przypomnijmy, w odpowiedzi na ruch największego operatora na rynku detalicznym, na akcje promocyjne na stacjach zdecydowały się także m.in. koncerny zagraniczne i prywatne sieci stacji. Uwzględniając poziom rabatów na wybranych stacjach zatankujemy więc od 20 do 40 groszy taniej” – dodają.

Wielu Polaków było zachwyconych perspektywą kolejnych spadków, które od 11 lipca zapowiadały prognozy e-petrol.pl/. Jednak analitycy BM Reflex uważają, że fala obniżek nie będzie aż tak mocna. „W obecnej sytuacji wydaje się wysoce prawdopodobne, że w najbliższych dniach średni poziom cen paliw jeszcze spadnie” – twierdzą Cieślak i Zywert. „Choć póki co, nie ma miejsca na obniżki rzędu 20 czy ponad 20 groszy na litrze tak, jak to miało miejsce w mijającym tygodniu” – oceniają.

Dlaczego to może być koniec dużych obniżek?

„Wraz z zakończeniem korekty spadkowej na rynku ropy naftowej oraz ze względu na wyraźne osłabienie złotego wobec dolara, dalsze większe obniżki cen paliw na rynku krajowym stoją pod znakiem zapytania” – prognozują eksperci BM Reflex. Faktycznie w ubiegłym tygodniu ropa naftowa Brent zanotowała drastyczny spadek z okolic 115 dolarów za baryłkę do nawet 98,5 USD/bbl. Na zakończenie tygodnia cena surowca odbiła, ale na szczęście zatrzymała się niższym niż na początku tygodnia poziomie ok. 107 USD/bbl.

Ceny ropy w dół
fot. stock.adobe.com – qiujusong

„Rynek zaczyna postrzegać ryzyko recesji oraz nowe regionalne lockdowny w Chinach za rosnące realne zagrożenie dla popytu” – tak eksperci wyjaśniają przyczyny obniżek cen ropy. „Dlatego też likwidowane są długie pozycje spekulacyjne, mimo niepewnej sytuacji podażowej” – zwracają uwagę.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News