PILNE: Od jutra w Polsce ceny paliw zmienią się nie do poznania! Oto ile naprawdę zapłacimy za diesel, benzynę i LPG [RAPORT]

PILNE: Od jutra w Polsce ceny paliw zmienią się nie do poznania! Oto ile naprawdę zapłacimy za diesel, benzynę i LPG [RAPORT]

Od jutra tyle będzie kosztować diesel, benzyna, LPG

Podaj dalej

Rewelacyjne informacje dla kierowców w Polsce przynosi najnowsza prognoza cen paliw Biura Maklerskiego Reflex. Wcześniejsze przewidywania na nowy tydzień ekspertów z e-petrol.pl zapowiadały obniżki cen benzyny, ale i podwyżkę cen za diesel. Teraz okazuje się, że także olejn napędowy będzie tańszy!

Ogólnie lipiec stanowi nieco ulgę dla kierowców po czerwcowych rekordach drożyzny na stacjach. „7,40 zł/l oraz 7,60 zł/l to aktualne średnie detaliczne ceny benzyny Pb95 oraz diesla w Polsce” – wskazują Urszula Cieślak i Rafał Zywert, eksperci BM Reflex. „W skali tygodnia benzyna potaniała średnio 18 gr/l, natomiast olej napędowy 4 gr/l. Średnia detaliczna cena autogazu wynosi obecnie 3,38 zł/l. Ceny benzyny Pb95 od rekordowego poziomu 7,97 zł/l ustanowionego w pierwszym tygodniu czerwca spadły już o 56 gr/l. Olej napędowy w ciągu ostatnich czterech tygodni potaniał 28 gr/l” – wyliczają.

Jak tanio zatankujemy diesel, benzynę i LPG?

Teraz wszystko wskazuje na to, że w ostatnim tygodniu lipca ceny paliw znów spadną i to znacząco. „Hurtowe ceny benzyny Pb95 oraz diesla spadły w mijającym tygodniu odpowiednio o 28 gr/l netto oraz 12 gr/l netto” – zauważają analitycy BM Reflex. „Obniżki cen w hurcie to efekt nie tylko umocnienia złotówki. Spadły także ceny produktów naftowych na rynku ARA w skali tygodnia o 4-5%. Dlatego też ostatni tydzień lipca może przynieść dalszy spadek średniego, detalicznego poziomu cen benzyny Pb95 o 10-20 gr/l. W przypadku diesla może być taniej o 5-7 gr/l” – prognozują. Oznacza to, że benzyna może kosztować średnio nawet 7,20 zł/l, a diesel 7,53 zł/l.

Od 4 lipca tyle będzie kosztować diesel, benzyna, LPG
fot. freepik.com – unaihuiziphotography

Jednak w te wakacje można tankować dużo taniej, dzięki specjalnym akcjom poszczególnych sieci stacji paliw. „Promocja 30 gr rabatu na każdym zatankowanym litrze paliwa obejmuje już w tej chwili ponad 3700 stacji paliw w całym kraju” – mówią Cieślak i Zywert. „To blisko 50% całego rynku detalicznego w Polsce. Promocje oferują stacje koncernów krajowych, zagranicznych oraz niezależne sieci stacji paliw. Biorąc pod uwagę zróżnicowanie cen paliw w kraju oraz proponowane przez stacje rabaty na zakup litra paliwa, już w tej chwili jest możliwość zatankowania benzyny Pb95 poniżej 7 zł/l. W przyszłym tygodniu liczba stacji na których uda się zatankować benzynę poniżej 7 zł/l powinna zwiększać się. Oczywiście po uwzględnieniu rabatu 30 gr/l” – zapowiadają.

Co się dzieje z cenami ropy?

Piątkowa sesja na giełdzie w Londynie zakończyła się wycenę ropy naftowej Brent na poziomie nieco poniżej 104 dolarów za baryłkę. To o około 3 USD/bbl drożej niż tydzień temu. To na szczęście tylko delikatne odbicie po niedawnym gwałtownym spadku cen surowca z poziomu 124 USD/bbl do nawet 94 USD/bbl.

„Rosnąca w kolejnych krajach liczba zakażeń koronawirusem wraz z utrzymującymi się obawami o recesję wyraźnie wpływają na oczekiwania odnośnie konsumpcji paliw” – tłumaczą eksperci brak dużych podwyżek cen ropy. „W kolejnych tygodniach prognozy tempa wzrostu popytu na ropę naftową mogą być dalej korygowane w dół” – przewidują.

Rynek ropy naftowej
fot. freepik.com – feepikcontributorthailand

„Zapasy ropy naftowej w USA zgodnie z danymi EIA spadły w ubiegłym tygodniu o 0,4 mln bbl do 426,6 mln bbl” – informują analitycy BM Reflex. „Amerykański poziom zapasów ropy naftowej jest 6% poniżej 5-letniej średniej dla tej pory roku. Zapasy benzyn zwiększyły się o 3,5 mln bbl. Rezerwy średnich destylatów spadły 1,3 mln bbl i ich poziom jest 23% niższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku. Czterotygodniowa średnia krocząca konsumpcji benzyn nadal jest 7,6% poniżej wartości z roku ubiegłego. W ubiegłym tygodniu amerykański popyt na benzyny kształtował się na średnim poziomie 8,52 mln bbl dziennie. To zauważalny spadek wobec 9,3 mln bbl/d w analogicznym okresie roku poprzedniego” – podają.

„Europejski rynek ARA nieco ustabilizował się w związku z rosnącym importem olejów z kierunku poza rosyjskiego” – stwierdzają Cieślak i Zywert. „Problemem jest jednak niski poziom wody w rzece Ren. Miejscami blisko trzykrotnie niższy od normalnego, co ogranicza dopuszczalną wielkość załadunku barek” – dodają.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News