PILNE: Od dziś w Polsce obowiązują nowe ceny paliw na stacjach! Oto ile w sumie trzeba mieć pieniędzy na diesel, benzynę i LPG [RAPORT]

PILNE: Od dziś w Polsce obowiązują nowe ceny paliw na stacjach! Oto ile w sumie trzeba mieć pieniędzy na diesel, benzynę i LPG [RAPORT]

paliwo paliwa benzyna diesel brak

Podaj dalej

Pierwszy dzień roboczy drugiej połowy lipca to początek obowiązywania nowego cennika na stacjach paliw w Polsce. W zależności od tego czy tankujemy diesel, benzynę bądź LPG, musimy zabrać ze sobą zupełnie inne pieniądze. Policzyliśmy jak to może wyglądać w praktyce.

Ile kosztuje tankowanie do pełna? Ile paliwa za 50 zł?

Zdaniem dwóch niezależnych instytucji monitorujących rynek paliw w Polsce, w tym tygodniu można spodziewać się obniżek cen benzyny. Zarówno w prognozie e-petrol.pl, jak i BM Reflex, cena za Pb95 powinna wynieść ok. 7,48 zł/l. Przy tankowaniu do pełna zapłacimy zatem średnio 299,20 zł, jeśli do baku zmieścimy 40 litrów. Koszt zalania 50 l tego paliwa to już 374 złote. Z kolei tzw. januszowe tankowanie „zawsze za 50 zł” pozwoli uzupełnić tylko 6,69 l benzyny.

Eksperci nie są zgodni jak ukształtuje się cena za diesel. Zdaniem e-petrol.pl średnio zapłacimy za olej napędowy w przedziale 7,52-7,63 zł/l. Z kolei BM Reflex wskazuje, że będzie to 7,64 zł/l lub nieznacznie więcej. Przyjmując wartość 7,63 zł/l to koszt uzupełnienia 40 l wyniesie kierowców 305,20 zł. Zatankowanie 50 l będzie wiązać się z rachunkiem na 381,50 zł. Z kolei za „pięć dyszek” przybędzie nam w baku 6,55 l oleju napędowego.

Od września kierowcy dostaną bon na diesel, benzynę, LPG
fot. freepik.com – irenemiller

W przypadku LPG tutaj konkretną prognozę przedstawili eksperci z e-petrol.pl, którzy przewidują obniżki. Ich zdaniem autogaz będzie kosztował w tym tygodniu średnio 3,30-3,41 zł/l. Zakładając, że w praktyce będzie to gdzieś 3,35 zł/l to po zatankowaniu 40 l przy kasie zapłacimy 134 zł. Kierowcy tankujący zawsze za 50 zł uzupełnią 14,93 l autogazu.

Kamień milowy dla benzyny

Powyższe szacunki mają oczywiście charakter poglądowy, bo w zależności od regionu Polski, ceny paliw mogą się znacznie różnić. Nie mniej prognozowana średnia ogólnopolska cena benzyny pokazuje, że wreszcie dochodzimy do istotnego przełomu. Da się bowiem zatankować 40 l poniżej progu 300 zł, co od pewnego czasu było tylko fikcją. Niestety wiele wskazuje na to, że sporo kierowców tankujących diesel, nie będzie w stanie tego doświadczyć. Tymczasem jazda na LPG wciąż pozostaje najkorzystniejsza, choć wymaga inwestycji w założenie instalacji oraz zredukowania przestrzeni bagażowej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News