PILNE: Od dziś duże zmiany na wszystkich stacjach paliw w Polsce! Kierowcom należy się niższa cena za diesel, benzynę lub LPG

PILNE: Od dziś duże zmiany na wszystkich stacjach paliw w Polsce! Kierowcom należy się niższa cena za diesel, benzynę lub LPG

benzyna ceny paliw paliwo diesel

Podaj dalej

Od 1 czerwca 2022 r. wszystkie stacje paliw w Polsce muszą wdrożyć nowe zasady rozliczeniowe. Dzięki temu kierowcom należy się niższa cena za diesel, benzynę lub LPG. Oto, co warto wiedzieć o zmianach wchodzących w życie w Dzień Dziecka.

Nowe przepisy uchwalono na ostatnią chwilę, bowiem dopiero 26 maja prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod stosowną nowelizacją uchwały. Chodzi o nowelę Ustawy o VAT, która w Dzienniku Ustaw pojawiła się dzień po podpisaniu przez prezydenta. To oznacza, że od 1 czerwca nastąpiła zmiana zasad rozliczeniowych za paliwo.

Co się zmienia na stacjach od 1 czerwca?

Zgodnie z pierwotnymi regulacjami, od dziś stacje paliw w Polsce miały naliczać pełną akcyzę do płatności za diesel, benzynę lub LPG. Oprócz tego cena końcowa miała być obwarowana podatkiem od sprzedaży detalicznej. W myśl przyjętych na ostatnią chwilę przepisów tak się jednak nie stanie.

paliwo węgry zatankować
fot. freepik.com

W praktyce oznacza to, że zapisy pierwszej tarczy antyinflacyjnej nie przestaną obowiązywać 31 maja. Nowelizacja Ustawy o VAT przedłuży ważność tych regulacji także na okres 1 czerwca – 31 lipca. Wszystkie stacje paliw w Polsce mają obowiązek naliczać przy płatnościach obniżoną wartość akcyzy i nie dodawać podatku od sprzedaży detalicznej.

Mogło być drożej, choć wcale nie będzie tanio

Dla kierowców w Polsce to duża ulga, bowiem w przeciwnym razie ceny paliw byłyby jeszcze wyższe. Nie oznacza to, że zmotoryzowani Polacy tankują tanio. Zgodnie z najnowszymi prognozami e-petrol.pl, benzyna 95-oktanowa ma w tym tygodniu kosztować średnio 7,46-7,59 zł/l. Diesel też pójdzie w górę, a jego oczekiwany średni poziom cenowy to 7,13-7,25 zł/l. LPG powinien utrzymać się w przedziale 3,57-3,68 zł/l.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News