PILNE: Od drugiej połowy maja w Polsce tyle będzie kosztować diesel, benzyna i LPG! Ekspert tłumaczy, skąd się wzięły takie ceny paliw [WIDEO]

PILNE: Od drugiej połowy maja w Polsce tyle będzie kosztować diesel, benzyna i LPG! Ekspert tłumaczy, skąd się wzięły takie ceny paliw [WIDEO]

diesel benzyna ceny paliw

Podaj dalej

Najnowsza prognoza cen paliw dla Polski nie daje kierowcom powodów do optymizmu. Trzeba przygotować się zwłaszcza na wyraźną podwyżkę cen benzyny, która już jest rekordowo droga. W ocenie eksperta e-petrol.pl, ceny za diesel i LPG także mogą nieco wzrosnąć.

Benzyna droga jak nigdy, diesel i LPG zaskakują

„Mijający tydzień zostanie zapamiętany z pewnością ze względu na znaczącą, skokową niemalże podwyżkę średnich cen benzyny” – stwierdza dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.pl. „Aż o 19 gr podrożała benzyna 98-oktanowa, a o ponad 20 gr podrożała 95-tka. W tej chwili średnio sprzedawana jest po 6,87 zł/l. Niestety to nie jest ostatnie słowo, jeśli chodzi o podwyżki w najbliższym czasie” – ostrzega ekspert.

„W przypadku diesla mamy do czynienia z pewną spadkową korektą ceny” – zauważa analityk. „Ta obniżyła się nieznacznie, bo o 3 gr. W tej chwili 7,39 to jest średnia cena ogólnopolska tego paliwa. Natomiast autogaz – niczym zaklęty – 3,69 zł/l pozostaje na swoim poziomie sprzed dwóch tygodni” – wylicza.

Ile będą kosztować diesel, benzyna i LPG?

„Niestety w najbliższym czasie powtórzenia scenariusza utrzymania się cen, dla benzyn zwłaszcza, nie należy się spodziewać” – ocenia dr Jakub Bogucki. „Biorąc pod uwagę zmiany na rynku hurtowym w Polsce oczekujemy, że ceny tego paliwa będą mogły na wielu stacjach przekroczyć nawet 7 zł/l. W tej chwili prognozy są na poziomie 6,92 – 7,04 zł/l dla tego paliwa” – wskazuje analityk.

„W przypadku oleju napędowego te zmiany nie będą tak duże” – uważa ekspert. „Tutaj 7,34-7,47 zł/l to jest nasza prognoza na kolejny tydzień. Jeśli chodzi o autogaz, tutaj przewidujemy również zmianę zwyżkową. [Ta jest spodziewana] biorąc pod uwagę znaczące zmiany, jeśli chodzi o strukturę zaopatrzenia i problemy związane z dostarczaniem gazu rosyjskiego do Polski w ostatnich tygodniach. Przewidujemy, że to paliwo również będzie drożeć. 3,69-3,80 zł/l to są widełki, jakich spodziewamy się zobaczyć na polskich stacjach w najbliższym tygodniu” – zapowiada.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News