PILNE: Od 7 stycznia Polacy mogą wnioskować o dofinansowanie na nowe paliwo! Kierowcy doczekają się zupełnie nowych stacji

PILNE: Od 7 stycznia Polacy mogą wnioskować o dofinansowanie na nowe paliwo! Kierowcy doczekają się zupełnie nowych stacji

Od 23 grudnia świąteczna promocja na paliwo

Podaj dalej

2022 r. może być przełomowym dla motoryzacji w Polsce. Od 7 stycznia rusza program dopłat, który zlikwidować problem dostępności do nowego paliwa najnowszych samochodów. Mowa o prądzie i wodorze, których możliwości uzupełniania wciąż jest za mało.

Ogromne pieniądze na ogromne inwestycje

W tym celu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował niemal 2 mld zł. Z tej puli 870 mln zł będzie przyznane na nowe ładowarki aut elektrycznych oraz stacje tankowania wodoru. Z kolei okrągły miliard złotych przygotowano na rozwój sieci elektroenergetycznej. Bez tej inwestycji duża liczba ładowarek o wysokiej mocy nie byłaby w stanie funkcjonować.

ionity audi punkty ładowania

Oczekiwania względem programu są naprawdę duże. Według szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska dzięki dopłatom w Polsce powstanie sieć 17 tys. ładowarek samochodów elektrycznych oraz 20 stacji wodoru. Może i jest to duża dysproporcja między technologiami, ale fakt jest taki, że elektryki już tu są. Samochody przetwarzające wodór dopiero będą próbowały podbijać rynek.

Kto może skorzystać z dofinansowania?

Wnioski mogą składać już polskie samorządy, prywatne firmy, spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe, a nawet rolnicy indywidualni. Ładowarki aut elektrycznych i stacje wodoru – to wszystko jest potrzebne na wczoraj w różnych miejscach. Z kolei dofinansowanie na rozbudowę sieci elektroenergetycznych jest przeznaczone dla operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD), czyli m.in. dostawców prądu.

Tesla Supercharger - stacja ładowania

Wnioski można złożyć najpóźniej do 31 marca, ale nie warto czekać na ostatnią chwilę. Jeżeli pula pieniędzy w programie skończy się szybciej, automatycznie zakończy to nabór wniosków. Ewentualny komunikat w tej sprawie wyda NFOŚiGW.

Źródło: PolskieRadio24.pl / PAP

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News