PILNE: Od 6 kwietnia do Polski nadciąga tani diesel, benzyna i LPG! Kiedy kierowcy zatankują paliwo po niższej cenie?

PILNE: Od 6 kwietnia do Polski nadciąga tani diesel, benzyna i LPG! Kiedy kierowcy zatankują paliwo po niższej cenie?

Od 6 kwietnia do Polski nadciąga tani diesel, benzyna i LPG

Podaj dalej

Rynek ropy naftowej, niczym dobre kino przygodowe, obfituje w liczne zwroty akcji. Jeszcze wczoraj kierowcy w Polsce mogli sądzić, że czekają nas kolejne podwyżki na stacjach. Jednak pod koniec sesji wydarzyło się coś zaskakującego, co od 6 kwietnia zwiastuje tańszy diesel, benzynę i LPG dla naszych rafinerii.

Znowu jest nadzieja

Wtorkowa sesja na giełdzie w przypadku ropy brent zaczęła się mało optymistycznie. Cena surowca zaczęła zbliżać się do poziomu 110 dolarów za baryłkę, a to generowało obawy o wzrost stawek za paliwo w hurcie. Jednak pod koniec sesji doszło do załamania notowań po ogłoszeniu przez Chiny wydłużonego lockdownu w 26-milionowym Szanghaju z powodu COVID-19. Zmniejszenie popytu na ropę przez tak wielkiego gracza na dłużej, odnotowano szybko i ropa brent potaniała do ok. 105 dolarów.

Ceny ropy w dół
fot. stock.adobe.com – qiujusong

Od 6 kwietnia poziom ten się utrzymuje. Być może jeszcze niższe ceny surowca byłby możliwe już teraz, ale powstrzymała to Unia Europejska. W obliczu nagłośnienia zbrodni wojennych Rosjan na Ukrainie, wspólnota jest zdeterminowana do nałożenia kolejnych sankcji. Po zakazie importu węgla, unijne embargo ma objąć także ropę, a na koniec gaz. Aktualnie powoduje to wzrosty notowań, ponieważ Europa nie ma gotowej alternatywy dla dostawy surowca.

Kiedy tańsze paliwo w Polsce?

Czy tę obniżkę cen ropy naftowej odczujemy zaraz na polskich stacjach? Jest szansa, że wydarzy się to całkiem niedługo, bo polski rynek hurtowy potrzebował informacji o utrzymaniu niskiej ceny. Diesel, benzyna i LPG mogą być oferowane nieco taniej nawet przed weekendem, ale żeby tak się stało trend musi być stabilny. Doświadczenie ostatnich dni sugeruje, aby być przygotowanym na nagłą zmianę sytuacji. Podczas wojny rynek ropy jest bardzo wrażliwy na wszelkie doniesienia polityczno-gospodarcze. Jednak tym razem Zachód może bardziej niż wcześniej wpływać na tanią ropę, bowiem wtedy do Putina popłynie mniejszy strumień pieniędzy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News