PILNE: Od 6 czerwca tyle w Polsce kosztuje już diesel, benzyna i LPG! Kierowcy mają tankować czy chwilę przeczekać? [OPINIA EKSPERTA]

PILNE: Od 6 czerwca tyle w Polsce kosztuje już diesel, benzyna i LPG! Kierowcy mają tankować czy chwilę przeczekać? [OPINIA EKSPERTA]

paliwo diesel benzyna ceny

Podaj dalej

Ceny paliw w Polsce wzrosły w zastraszającym tempie. Wyższe stawki, które miały być dopiero w tym tygodniu, na stacjach pojawiły się już w weekend. Dla kierowców to teraz duży dylemat. Czy warto i tak tankować diesel, benzynę i LPG, czy też chwilę przeczekać podwyżki? Znany ekspert nie ma wątpliwości.

Ile kosztuje diesel, benzyna i LPG?

Jeszcze przed weekendem benzyna 95-oktanowa kosztowała ponad 8 zł/l na niewielkiej liczbie stacji paliw. Niestety w weekend ich przybyło, a od 6 czerwca znów obserwujemy upowszechnienie się tego poziomu cenowego. Drożej kierowcy płacą także za diesel, co boleśnie pokazują statystyki.

„Średnie ceny benzyny 95- i 98-oktanowej wzrosły odpowiednio o 54 i 65 gr/l, oleju napędowego o 31 gr/l” – wyliczyła Urszula Cieślak, ekspert BM Reflex. Pb95 przed weekendem kosztowało 7,89 zł/l, a Pb98 aż 8,45 zł/l. Olej napędowy wyceniany był na średnio 7,39 zł/l, a jedynym paliwem, które potaniało znów był autogaz. LPG oferowano bowiem średnio o 2 gr/l taniej niż przed tygodniem, czyli za 3,60 zł/l.

Od dziś duże zmiany na stacjach w Polsce
fot. freepik.com – feepikcontributorthailand

Tankować czy czekać?

Gdy paliwo jest drogie, pojawia się dylemat. Czy lepiej jest tankować teraz czy może trochę przeczekać? Analityk BM Reflex sugeruje raczej nie zwlekać z wizytą na stacji, bowiem ceny mogą tylko rosnąć. „Mimo tak wyraźnych zmian na stacjach ryzyko dalszych podwyżek jest wysokie” – uważa Urszula Cieślak. „Jest miejsce na podwyżki cen zarówno benzyn jak i oleju napędowego o ok. 10 – 20 gr/l” – ostrzega.

To oznacza, że w tym tygodniu benzyna Pb95 może kosztować ok. 8,10 zł/l, a diesel ok. 7,60 zł/l. Jednak nie jest wykluczone, że to wcale nie jest taki pesymistyczny scenariusz. „Jeśli jednak ceny paliw gotowych na rynku europejskim będą dalej rosły, to podwyżki cen na stacjach mogą być wyższe” – przekonuje ekspertka BM Reflex.

Dlaczego paliwo tak drożeje?

„Niewątpliwie to, czego jesteśmy świadkami na rynku krajowym jest wynikiem czynników o charakterze globalnym, czyli niskiego poziomu zapasów i rosnącego popytu” – tłumaczy Cieślak. „Jednak kluczowym powodem do zwyżek w tym tygodniu jest przyjęty przez Unię Europejską szósty pakiet sankcji” – podkreśla. Tym razem uchwalono embargo na rosyjską ropę oraz produkty ropopochodne.

Ceny ropy w dół
fot. stock.adobe.com – qiujusong

Niestety światowi wydobywcy ropy naftowej nie są w stanie odpowiedzieć na rosnący popyt. „Co prawda OPEC+ zgodził się na wzrost produkcji w okresie letnim, jednak nie uspokoiło to rynku” – twierdzi analityk. W tej sytuacji brak jest perspektyw, które pozwalały mieć nadzieję na tańsze paliwo.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News