PILNE: Od 5 stycznia duża podwyżka opłat dla kierowców w Polsce! Nawet o kilkaset złotych miesięcznie

PILNE: Od 5 stycznia duża podwyżka opłat dla kierowców w Polsce! Nawet o kilkaset złotych miesięcznie

Od 5 stycznia kierowcy znów płacą więcej

Podaj dalej

Kierowcy w Polsce od dziś będą płacić znacznie więcej za swoje samochody. To efekt decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która podniosła stopy procentowe do poziomu nie widzianego od 2014 r. Raty kredytów samochodowych pójdą mocno w górę. To dobry moment na wyposażenie się w coś, co wyraźnie zmniejsza zużycie paliwa – sprawdź TUTAJ.

Ile wynoszą już stopy procentowe?

RPP zebrała się o tydzień wcześniej niż planowano, ogłaszając swoją decyzję jeszcze przed piątkowym komunikatem Głównego Urzędu Statystycznego o inflacji w grudniu 2021 r. Rada jednogłośnie zatwierdziła podwyżkę stóp o pół punktu procentowego. Dzięki temu po raz pierwszy od przeszło 7 lat ta stawka przekroczyła próg 2 pp, bo wynosi już 2,25 pp.

Adam Glapiński, RPP / NBP

Decyzja RPP wchodzi w życie 5 stycznia 2022 r. i nie może być zaskoczeniem. Rynek oczekiwał wręcz takiego działania wobec wysokiej inflacji, a kredytobiorców martwić powinna jeszcze jedna rzecz. Najczęściej używana w kredytach stopa WIBOR 6M od września 2021 r. do stycznia 2022 r. wzrosła o 2,67 pp. Jeszcze 4 miesiące temu było to tylko 0,25 proc., a dziś już 2,87 proc.

Podwyżki będą coraz większe

W zależności od umowy z bankiem rata kredytu samochodowego lub każdego innego wzrośnie prędzej czy później. Najgorzej mają ci z największymi zobowiązaniami, bo tam raty wzrosną nawet o kilkaset złotych. Niestety eksperci przewidują, że tendencja będzie nadal wzrostowa. Zwłaszcza że RPP działa nieco z opóźnieniem do tego, co dzieje się na rynku.

Kolejne podwyżki stóp procentowych są niemal przesądzone. Notowania kontraktów forward FRA na polskie stopy procentowe sugerują, że WIBOR 6M poszybuje w tym roku do 4,58 proc. To przełoży się na wzrost oprocentowania kredytów o 4,33 pp, jeśli porównamy to z wrześniem 2021 r.

Źródło: Business Insider

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News