PILNE: Od 5 kwietnia paliwo w Polsce w zupełnie nowej cenie! Fatalne informacje dla kierowców tankujących diesel

PILNE: Od 5 kwietnia paliwo w Polsce w zupełnie nowej cenie! Fatalne informacje dla kierowców tankujących diesel

Od 5 kwietnia droższy diesel

Podaj dalej

Sytuacja na rynku ropy szybko znalazła odzwierciedlenie w decyzjach polskich rafinerii. Niestety, zarówno PKN Orlen, jak i Lotos wprowadziły podwyżki cen paliw w hurcie. To złe informacje zwłaszcza dla tych kierowców, którzy tankują diesel.

Droższy diesel, a co z benzyną?

Jeszcze w ubiegłym tygodniu wszystko wskazywało na to, że Polacy w końcu będą tankować taniej. Niestety sytuację zmieniła rosyjska masakra cywilów w Buczy. Zachód mobilizuje się do jeszcze szybszego odcięcia rosyjskiej ropy, a to grozi czasowymi niedoborami surowca na rynku. Od wczorajszego popołudnia ropa brent drożeje, ale na razie utrzymuje się poniżej 110 dolarów za baryłkę.

Polacy mają tani i dobry diesel na stacjach
fot. stock.adobe.com – Saiful

Jak wskazuje Business Insider, PKN Orlen już zwiększył hurtową cenę za diesel do 6,55 zł za litr (ekodiesel). Z danych e-petrol.pl wynika, że benzyna nadal tanieje w hurcie, ale ryzyko odwrócenia tego trendu jest niestety realne. Od 5 kwietnia droższy diesel w hurcie ma także Grupa Lotos, a odbicie podobnie widać w przypadku BP Europa SE. E-petrol.pl wyliczył, że średnia cena oleju napędowego w polskich rafinerach to dziś 6549,60 zł netto za metr sześcienny.

Podwyżki są nieuniknione?

Nie jest wykluczone, że w najbliższym czasie kierowcy mogą spodziewać się podwyżek cen paliw. Jednak Zachód intensywnie pracuje nad tym, aby jak najszybciej znaleźć zastępstwo dla rosyjskiej ropy. Na razie kraje OPEC+ zwiększają produkcję, ale tylko w niewielkim stopniu. Na rynek chętnie powrócą Iran oraz Wenezuela, ale tutaj wciąż trwają negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi. Niestety wzrost zainteresowania alternatywnymi źródłami wpływa na podwyżki cen surowca, bowiem bez zwiększenia wydobycia, będzie jej po prostu za mało.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News