PILNE: Od 4 stycznia już tyle naprawdę kosztuje paliwo w Polsce! Oto prawdziwe ceny za diesel, benzynę i LPG po podwyżce podatków [RAPORT]

PILNE: Od 4 stycznia już tyle naprawdę kosztuje paliwo w Polsce! Oto prawdziwe ceny za diesel, benzynę i LPG po podwyżce podatków [RAPORT]

benzyna diesel lpg autogaz ceny paliw paliwo wzrost cen podwyżki

Podaj dalej

W 2023 r. na stacajch paliw w Polsce powróciło wysokie opodatkowanie produktów, które tankujemy do swoich aut. Jak to wpłynęło na ceny? Od 4 stycznia stawki na pylonach są dosyć zaskakujące. Oto najnowszy raport o tym, jak zmieniły się ceny paliw tuż po nowym roku.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2023 r. przestała działać tarcza antyinflacyjna na paliwa silnikowe. Oznacza to powrót 23-procentowej stawki VAT oraz wyższej akcyzy i opłaty paliwowej. Gdyby dodać to wszystko do cen paliw z końca grudnia, wzrosty sięgałyby ok. 75 gr lub nawet złotówki na litrze. Tak się jednak nie stało, w czym zasługa stacji oraz PKN Orlen. Narodowy koncern obniżył tuż przed końcem roku hurtowe ceny paliw, aby przynajmniej w styczniu utrzymać dotychczasowe stawki.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – irenemiller

Ile kosztuje paliwo po podwyżce podatków?

Oczywiście to nie jest tak, że ceny paliw w ogóle się nie zmieniły. Jak wskazuje najnowszy raport e-petrol.pl z 4 stycznia, paliwo w Polsce wyraźnie podrożało. Najmocniej podrożał autogaz, bo LPG kosztuje już 3,03 zł/l. To o 12 gr na litrze więcej niż jeszcze tydzień temu. Tak też przed nowym rokiem szacowali analitycy e-petrol.pl, którzy prognozowali zakres cen dla LPG od 2,99 do 3,10 zł/l.

Spory, bo 11-groszowy wzrost odnotowano też w przypadku benzyny 98-oktanowej. Teraz za tę odmianę paliwa płaci się średnio 7,37 zł/l. To niestety także spełnienie dość mało optymistycznej prognozy e-petrol.pl, która obstawiała, że Pb98 będzie kosztować 7,25-7,39 zł/l.

Paliwo tanie na święta
fot. freepik.com – Olga Dobrovolska

Szczęście w nieszczęściu, że najpopularniejsze paliwa podrożały w niewielkim stopniu. Za benzynę 95-oktanową płaci się średnio 6,57 zł/l, czyli o 4 gr na litrze więcej. Tylko o 3 gr na litrze podniosła się średnia cena za diesel. Oznacza to, że za olej napędowy płacimy zazwyczaj 7,69 zł/l. W tym przypadku prognozy e-petrol.pl nie sprawdziły się (i dobrze). Eksperci zakładali, że Pb95 będzie kosztować 6,68-6,83 zł/l, a ON 7,84-7,99 zł/l.

Na razie czeka nas trochę spokoju

Są to oczywiście średnie ceny ogólnopolskie, co oznacza, że lokalnie mogą być zarówno niższe, jak i wyższe. Sporo kierowców melduje, że ceny raczej utrzymały się w miejscu, a jeśli podskoczyły, to o niewiele. Na razie można spodziewać się pewnej stabilizacji, choć od nowego roku benzyna i diesel w hurcie stopniowo drożeją. Ciekawą wiadomością powinien być też fakt, że znów taniej ropa naftowa. W trakcie środowej sesji notowania spadły poniżej poziomu 80 dolarów za baryłkę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News