PILNE: Od 30 września w Polsce drastyczne podwyżki cen paliw! Ekspert zapowiedział o ile zdrożeją diesel, benzyna i LPG [RAPORT]

PILNE: Od 30 września w Polsce drastyczne podwyżki cen paliw! Ekspert zapowiedział o ile zdrożeją diesel, benzyna i LPG [RAPORT]

benzyna diesel ceny paliw paliwo podwyżka cen

Podaj dalej

Już od piątku, 30 września w Polsce kierowcy mogą zacząć obserwować niepokojące zmiany na stacjach paliw. Drastyczne podwyżki w hurcie i fatalne prognozy na przyszłość mogą zmusić do fali podwyżek. Duże wzrosty obejmą nie tylko benzynę i diesel, ale i LPG. W nowym komentarzu wideo przyczyny tych podwyżek dokładnie wyjaśnił znany ekspert portalu e-petrol.pl.

Sytuacja zaczyna się pogarszać

„Ostatnie dni to czas bardzo znaczących zmian zarówno na rynku naftowym, jak i walutowym oraz ogólnie w światowej polityce i gospodarce” – zauważa dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.pl. „Wszystko nam się niepokojąco nakłada. Z jednej strony mamy rekordy dolara, jeśli chodzi o rynek walutowy. Tutaj już nawet 5 zł z pewnym ułamkiem trzeba było płacić w tym tygodniu za amerykańską walutę. Z drugiej strony mamy niepokój o stan popytu na surowiec w najbliższym czasie. Właśnie chociażby z powodu tego, co się dzieje z amerykańskim dolarem, a także z powodu trwającej już recesji i kryzysu gospodarczego na całym świecie” – tłumaczy.

„Dodatkowym czynnikiem, który obniża spodziewany popyt na paliwa jest polityka >>zero covid<< w Chinach, która cały czas w znaczący sposób podcina zapotrzebowania Państwa Środka” – wskazuje ekspert. „Zwłaszcza teraz, gdy były one wysokie z racji święta państwowego, które trwa przez tydzień i zazwyczaj generuje bardzo duże zapotrzebowanie na paliwa. Teraz z racji ograniczonej mobilności ten popyt ze strony Chin jest bardzo osłabiony” – wyjaśnia.

Zobacz też:

 

Ile będą kosztować diesel, benzyna i LPG?

„Jeśli chodzi o rynek polski, tutaj zauważyliśmy w ostatnich dniach zmianę zwyżkową” – przyznaje dr Jakub Bogucki. „Ceny wzrosły, jeśli chodzi o benzynę o 6 gr do poziomu 6,29 zł/l. Jeśli chodzi o diesla o 2 gr do poziomu 7,16 zł/l. W przypadku autogazu również jest to 2-groszowa podwyżka do poziomu 3,09 zł/l. Niestety kolejne dni będą również czasem, kiedy te zmiany podwyżkowe będziemy widzieć. One będą zapewne tak duże albo nawet większe niż w ostatnim tygodniu. W skrajnym przypadku nawet kilkunastogroszowe podwyżki niestety są prawdopodobne. Zarówno dla benzyny, dla autogazu, jak i oleju napędowego” – prognozuje.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News